Kamuoyu.org

3 Bin 700 Yıllık Testinin Üzerinde Gülücük Emojisi Çıktı

3 Bin 700 Yıllık Testinin Üzerinde Gülücük Emojisi Çıktı
  • KÜLTÜR SANAT
  • 18 Temmuz 2017
  • 3 Bin 700 Yıllık Testinin Üzerinde Gülücük Emojisi Çıktı için yorumlar kapalı
  • 156 KEZ OKUNDU

Karkamış’ta Türk-İtalyan ekip tarafından gün ışığına çıkarılan 3 bin 700 yıllık testinin üzerinde “gülücük” emojisi çıktı. Testiyi görenler gülümsemeden edemedi.

Suriye sınırına sıfır noktada bulunan dünyanın en önemli antik kentlerinden biri olan Karkamış‘ta Türk-İtalyan ekip tarafından gün ışığına çıkarılan 3 bin 700 yıllık testinin üzerindeki “gülücük” emojisi dikkati çekti.

“Muhtemelen Dünyanın En EskiGülümsemesi”

Karkamış‘taki kazıları 7 yıldır aralıksız sürdürdüklerini anlatan İtalya‘nın Bolonya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nikolo Marchetti, kentin nekropol alanında o dönemde tabut olarak kullanılan küpler, insanların küllerinin konulduğu topraktan kaplar, vazolar, süs eşyaları bulduklarını vurgulayarak, “Nekropol alanında çeşitli küpler, kaplar bulduk. Bunlardan en ilginci, milattan önce 1700 yılına ait üzerinde gülücük emojisi bulunan bir testi. Bu testi şerbet içmek için kullanılmış. Muhtemelen dünyanın en eski gülümsemesi. Bunu yapan usta ne amaçla bu emojiyi çizmiş bilemiyoruz ancak biz gülücük olarak nitelendiriyoruz.” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ