Kamuoyu.org

400 Kiloluk Dev Caretta Dehşet Saçtı

400 Kiloluk Dev Caretta Dehşet Saçtı
  • GÜNDEM
  • 11 Ağustos 2017
  • 400 Kiloluk Dev Caretta Dehşet Saçtı için yorumlar kapalı
  • 275 KEZ OKUNDU

Soyu tükenmekte olduğu için koruma altına alınan ve zaman zaman vahşice öldürüldükleri için gündeme gelen cinsi deniz kaplumbağaları, şimdi ise insanlara yaptıkları saldırılarla gündemde.

Zuhal Tursun ve Yeğeni

Gökova‘ya Mavi yolculuk rotasında Orak adası çevresinde önceki gün iki ayrı olayda, ikisi çocuk toplam 4 kişi Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağalarının saldırısına uğradı. Denizde sinsice yaklaşarak bir anda ısırdığını fark eden vatandaşlar dev kaplumbağaların çenelerinden kurtulana kadar zor anlar yaşıyor.
Yaşanan ilk olayda Bodrum’a 8 mil mesafedeki Orak Adası’nda denize giren 2 kişiye Caretta Caretta saldırdı. Kaplumbağanın saldırısına uğrayan ve canlarını zor kurtaran vatandaşlara ’nde tetanos ve yapıldı.

Bir günlük tur teknesiyle ailece denize açılan tatilcilerden İstanbul’da bir şirkette yönetici olarak çalışan 41 yaşındaki Zuhal Tursun ve 9 yaşındaki yeğeni Cabir Han Akten, serinlemek için denize girdi. O esnada büyükçe bir caretta caretta 9 yaşındaki Cabir Han Akten’e saldırdı. Kaplumbağanın yeğenine saldırdığını gören Zuhal Tursun, yeğeni kaplumbağadan kurtardı, fakat kaplumbağa bu sefer onun elini kaptı. O esnada çocuk tekneye çıktı. Şanssız kadın kendini yaklaşık 15 dakika boyunca caretta carettadan kurtarmaya çalışırken boğulma tehlikesi atlattı.

Zuhal Tursun’un denizde mücadele verdiği anlarda ise çevredeki vatandaşların durumu cep telefonlarıyla görüntülediği ancak kadını kurtarmak için herhangi bir çabada bulunmadıkları bildirildi. Vücudunun çeşitli yerlerinden yaralar alan kadını bölgeye botla gelen ve ismi öğrenilemeyen bir vatandaş kurtardı. Daha sonra Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 41 yaşındaki Zuhal Tursun ve 9 yaşındaki yeğeni Cabir Han Akten’e tetanoz ve kuduz aşısı yapıldı. Yaşadığı şoku üzerinden atamayan Tursun bugün çeşitli kurumlara dilekçe vererek Orak Adası’nda sık sık yaşandığı iddia edilen bu durum için alınmasını istedi.

Zuhal Tursun

O Anları Göz Yaşları İçinde Anlattı

İstanbul’da yaşamını sürdüren ve yaz aylarında tatilini geçirmek için ailesiyle birlikte Bodrum’a gelen Zuhal Tursun, denizde yaşadıkları dehşeti Kent Haber’e anlattı. Anlatırken gözyaşlarına hakim olamayan Tursun, şöyle konuştu:

“Çarşamba günü ailecek çoluk çocuk 8 tane çocuk, 10 tane kadın tekne kiraladık ve Orak Adası’na gittik. Kaptanlar bizi götürdükleri yerle ilgili hiçbir şekilde bir şey söylemediler güvenlikle alakalı. Olay anında 9 yaşında yeğenim denize girdi, ben de peşinden girdim. O arada suya bakıyordu gözlük ile birlikte suya eğilmiş bakarken bana “balıklar var teyze” dedi. Ben eğildim bakarken bir anda yeğenimin şu kısmını bir şeyin kaptığını gördüm. Bir kafa ve dişlerini gördüm sadece. Burasını kaptı çocuğun, o arada ben onun ağzını itip yeğenimi buradan bu şekilde fırlatmayı denedim ve bu sefer benim elimi kaptı. Elimi kurtarmaya çalışırken çok sinirlendi herhalde avı olarak mı görüyordu yeğenimi beyaz tenlileri daha çok şey yapıyorlarmış galiba. Yeğenime sadece yüz kaç diyebildim. Ondan sonra yüzgeciyle benim başımı aşağı indirip beni boğmaya çalıştı. Ağzıyla şah damarımın olduğu yerden ısıracaktı, ben elimle ittim, o esnada da elimi kaptı ve beni sürüklemeye çalıştı. 400 kiloluk bir canavar yani bu. Jaws filmindeki gibi aynı. Boğuşmaya başladık. Hiçbir şekilde kurtulamadım ondan. Çığlıklar atıyorum beni kurtaran yok mu diye bağırıyorum. En sonunda hiç gücüm kalmadı. O esnada beyaz bir botla bir adam geldi ve beni bota çekmeye çalıştı. Adam beni bota çekerken kaplumbağa kolumu ısırdı. Daha sonra bir adam daha gelip kaplumbağanın kafasına vurdu zannedersem kolumu bıraktı. Bota binerken arkadan gelip kaba etimi yakaladı. Beni aşağı çekmeye çalışıyor, adamlar yukarı çekmeye çalışıyor, kanlar içinde her yer. Nasıl yaptılar bilmiyorum beni bota aldılar. Allah o kişiden razı olsun, kim olduğunu bilmiyorum. Kendisine teşekkür bile edemedim. Bizi oradan hastaneye götürdüler ve bize tetanoz ve kuduz aşısı yapıldı. Sakinleştirici bir iğne de yaptılar” dedi.

Bu Duruma Bir An Önce Önlem Alınması Gerekiyor

“Ben bunun böyle kalmasını istemiyorum. Orada 7-8 tekne duruyor, sürekli sirkülasyon var. 3 yaşında, 5 yaşında çocuklar kolluklarla yüzüyorlar. Onların bu şekilde canavar bir hayvan tarafından öldürülmesini istemiyorum. Yeğenim şu anda evden dışarı çıkamıyor. Ben de olayı anlatırken bile yaşıyorum ve bu benim sakinleştirici iğne yapılmış halim. Ben gerekli yerlere başvurmaya çalışıyorum. Bodrum Kaymakamlığına gidip dilekçe vereceğiz. Her gün orada binlerce insan yüzüyor ve şu anda belki bir çocuğa saldırıyor. Çünkü benden önce başkasına saldırmış. Bir an önce o hayvan için bir şeyler yapılması lazım. Binlerce insanı oraya götürüyorlar ve hepsi bunu biliyor. Geçen sene 5 kişiye saldırmış, nereye kadar illa ki biri ölene kadar mı? Buna ne zaman dur denecek. Yeğenim deniz görmek istemiyor, deniz evin önünde, balkona çıkmıyor. Çocuk dün geceden beri uykularında çığlık atarak uyanıyor” ifadelerini kullandı.

9 Yaşındaki Cabir Akten Hala Şoku Atlatamadı

9 yaşındaki oğlunun hala şoku atlatamadığını söyleyen anne Emel Akten ayrıca şunları da söyledi: “İnsan hayatı bana göre carettalardan daha değerli. Hiçbir şey benim çocuğumdan değerli değil. Öğle yemeği saatiydi ve kimse denizde değildi. Teyzesi o anda yanında olmasaydı, benim oğlum şu anda yaşamıyordu. Olay yaşanırken yan tekneden bir beyefendi, kendisi doktormuş, kahkahalarla gülüyordu. İnsanlığın nereye gittiğini gerçekten anlamıyorum. Oğlum şu anda evde ve hiçbir şekilde dışarı çıkmak istemiyor. O hayvanın sürekli kafası gözümün önüne geliyor diyor çocuk.”

Ulaşan ikinci Caretta saldırısı

İkinci Caretta saldırısı ihbarı ise yine önceki gün yine Orak adası civarında gerçekleşti. İstanbul’dan tatile gelerek Mavi Yolculuğa çıkan Polat ailesi de benzer korkuları yaşadı. Seda Polat ve yeğeni 7 yaşındaki Elif Polat’ın yaşadığı olayda, denizde yüzen Elif Polat’a sessizce yaklaşan Caretta küçük çocuğu ısırdı. Teyzesinin müdahalesiyle Elif kaplumbağanın elinden kurtulurken, bu kez dev kaplumbağa Seda Polat’ı bacağından yakaladı. Seda Polat’ı tekneden kaplumbağanın üzerine suya atlayan kaptan kurtardı. Dev kaplumbağa Seda Polat’ın bacağında çene izleri ve büyük bir morluk bıraktı.

Konu ile ilgili bilgisine başvurduğumuz Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz ise “Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ile irtibata geçtiklerini belirterek “Saldırıyı yapan kaplumbağa veya kaplumbağaları tespit edip yakalayacağız, ardından DEKAMER’e teslim edilecek, onlar da rehabilitasyonunu yapacak” dedi.

Geçtiğimiz yılda benzer saldırı haberleri gündeme yine geelmişti ve DEKAMER yetkilileri normal de saldırgan olmayan bu hayvanların insanlar tarafından yiyecek verilmemesini ve deniz de karşılaştıklarında dokunulmaması gerektiğini söylemişlerdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ