Kamuoyu.org

  • DÜNYA
  • 05 Ekim 2017
  • için yorumlar kapalı
  • 200 KEZ OKUNDU

Ordusu, Bölgesine Askeri Sevkiyata Başladı. ordusu, İspanyol polisine lojistik destek için Katalonya bölgesine askeri sevkiyata başladı.

 

İspanya’nın Katalonya bölgesinde bağlarımsızlık yanlısı Katalanlar ile İspanya polisi arasındaki çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor. sokaklarında öncesi ve sonrasındaki portestolar bastırılmaya çalışılıyor. İspanyol polisi süre zaman sert müdahalelerde bulunurken her iki cephe liderlerinden de sert açıklamalar geliyor.

“BAĞIMSIZLIK İLAN EDEBİLİRİZ”

İspanya Kralı Felipe, referandumu tanımadığını açıklamıştı. Peşinden Katalan önder Carles Puigdemont ise son yaptığı açıklamada referandum sonucunun uygulanabileceğini yani bölgenin ilan edebileceğini söylemiş oldu. Ancak bunun süreı için açık bir tarih vermedi.

İKİ AYRI KONVOY GİTTİ

Bölgede gerilim devam ederken İspanya cephesinden yeni bir hamle geldi. Katalonya sınırında yer alan La Panadella bölgesinde bir askeri sevkiyat gerçekleştiriliyor. İspanya müdafa Bakanlığı tarafından dün gerçekleştirilmesi emredilen konvoyların sayısının iki olduğu belirtiliyor. Buna göre konvoylarla 20 tane kamyonun askeri malzeme ve cephane taşıdığı belirtiliyor.

“BU BİR İŞGAL GİRİŞİMİ”

İspanya ordusunun bölgeye direkt olarak müdahale edebileceği iddia edilirken Katalanlar sosyal medyadan duruma sert tepki göstererek bunun bir işgal girişimi olduğunu belirtiyor.

KATALONYA BAŞKANI KARARLILIK MESAJI VERDİ

İspanya’nın doğusundaki Katalonya’da Özerk Yönetim Hükümetinin Başkanı Carles Puigdemont, “Benim hükümetim, verdiği sözlerden bir milim bile sapmayacak.” dedi.
Puigdemont, Katalonya resmi televizyonu TV3’ten yaptığı “Katalan halkına sesleniş” hitabında, bağımsızlık girişimleriyle ilgili bu zamana kadar yaptığı vaatlerin peşinde bulunduğunu belirtti.

ispanya-ordusu-katalonya-bolgesine-asker

“ONURUMUZLA GÜÇLÜ KALMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Puigdemont, “Kendimize güvenimizi aynen koruyoruz ve herhangi bir çatışmadan kaçınıyoruz. Onurumuzla güçlü kalmaya devam edeceğiz ve gerçekleştirmek istediği rüyasının sonunu getiren bir halk olma kapasitesine haiz olduğumuzu göstereceğiz. Eğer barışçıl bir süreçle devam eder ve birlik içinde kalırsak kendimizi güçlü hissederiz. Bu davranışımızdan dolayı dünyadan hayranlık almaktayız.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“KATALANLARI ÇOK FAZLA HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTINIZ”

Parlamenter monarşi ile yönetilen İspanya’da Kral 6. Felipe’nin Katalonya kriziyle ilgili ulusal sesleniş hitabını da eleştiren Puigdemont, “Anayasa, monarşiye bir arabuluculuk tanısa da siz bunu gerçekleştirmediniz. Devlet Başkanı’nın, Mariano Rajoy’un (Başbakan) siyasetine benzer, Katalanları yok sayan mesajlarını paylaşmıyoruz. Bu şekilde değil. Siz, Katalanları çok fazla hayal kırıklığına uğrattınız. Sizin benzer biçimde düşünmüyoruz. Polis şiddetine maruz kalan çok fazla insan oldu.” ifadelerini kullandı.

ARABULUCULUK TALEBİNİ YİNELEDİ

Puigdemont, Katalonya krizinin çözümü için uluslararası arabuluculuk talebini yineledi.
Öte taraftan, bağımsızlık girişimlerine karşı çıkan ve İspanya’nın birliğini korumak için çaba sarfeden bir grup, İspanyol hükümetinin Katalonya’daki en büyük temsilciliği olan Valilik binası önünde şov yaptı. İspanyol bayrakları ile Valilik binasına gelen kalabalığın ortalama 1 saat süren eyleminde ulusal birliği ve egemenliği savunan çarpıcı söz atıldı, ulusal marş çalındı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ