Kamuoyu.org

ABD'de Suudi Arabistan'a karşı '11 Eylül davası' açma izni verildi

ABD'de Suudi Arabistan'a karşı '11 Eylül davası' açma izni verildi
  • DÜNYA
  • 29 Mart 2018
  • ABD'de Suudi Arabistan'a karşı '11 Eylül davası' açma izni verildi için yorumlar kapalı
  • 111 KEZ OKUNDU

ABD eski başkanı Barack Obama döneminde Arabistan ve ABD arasında krize neden olan Arabistan'a karşı 11 Eylül saldırıları nedeniyle davası açılması konusunda kritik bir gelişme yaşandı. Amerikalı bir yargıç, 11 Eylül saldırılarıyla ilgili olarak mağdur yakınlarının Arabistan'a dava açılabilmesi gerektiğine hükmetti.
ABD'de Suudi Arabistan'a karşı '11 Eylül davası' açma izni verildi

2016 yılında çıkarılan Terörizme Destek Verenlere Karşı Adalet (JASTA) adlı yasada 11 Eylül 2001’deki saldırılarda ölenlerin yakınlarının ’a dava açabilmesine olanak sağlanmıştı.

Suudi Arabistan ise bu yasaya karşı çıkarak mahkemeye gitti.

Manhattan bölge yargıcı George Daniels, Suudi Arabistan’ın talebini reddederek ölenlerin yakınlarının dava açabilmesine ve karşılığında Suudi Arabistan’dan tazminat alabilmesine karar verdi.

Yargıç Daniels kararına gerekçe olarak dava açan çok sayıda kişinin iddialarını gösterdi. Daniels’ın kararı saldırıda ölenlerin aileleri, yaralananlar ve iş yeri sahipleri olmak üzere yaklaşık 25 bin kişiyi kapsıyor.

New York’taki Dünya Ticaret Merkezi ile Pentagon ve Pensilvanya’da düzenlenen saldırılarda yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetmişti.

19 SALDIRGANDAN 15’İ SUUDİ ARABİSTAN VATANDAŞIYDI

11 Eylül saldırılarını düzenleyen 19 kişiden 15’i Suudi Arabistan vatandaşıydı. Suudi Arabistan yönetimi ise saldırılarda rol oynadığı iddialarını hep reddetti.

Amerikan Kongresi 2016 yılında, saldırıda ölenlerin yakınlarının Suudi yetkililere dava açabilmesini sağlayan bir yasal düzenlemeyi kabul etmişti.

Kongre bu oylamayla, dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın vetosunu geçersiz kılmıştı.

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ