Kamuoyu.org

AB’den flaş Osman Kavala açıklaması: Gözaltına alınması endişe verici

AB’den flaş Osman Kavala açıklaması: Gözaltına alınması endişe verici
  • DÜNYA / GÜNDEM
  • 26 Ekim 2017
  • AB’den flaş Osman Kavala açıklaması: Gözaltına alınması endişe verici için yorumlar kapalı
  • 201 KEZ OKUNDU

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. Osman Kavala kimdir?

Gaziantep’ten uçakla İstanbul’a dönen iş adamı Kavala’ya, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından Atatürk Havalimanı’nda gözaltı işlemi uygulandı. Kavala’nın “kısıtlılık kararı olan bir savcılık soruşturması” gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

Daha sonra Kavala, İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesine getirildi.

UÇAKTA GÖZALTI

Kavala’nın Gaziantep’te Alman Goethe Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirilmesi planlanan bir projenin toplantısından döndüğü sırada gözaltına alındığı ifade edildi. Polisin Kavala’nın uçaktan inmesine izin vermeden, uçağa binerek gözaltı yaptığı bildirildi. Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı, İletişim Yayınları’nın sahibi işadamı Osman Kavala, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. Polisin sivil toplum çalışmaları yapılan Anadolu Kültür A.Ş. ofisinde arama yaptığı bildirildi.

‘CİHANGİR CEPHESİ’NDEN OSMAN KAVALA BİLGİSİNE BAŞVURULACAK

Polis, Kavala’nın gözaltına alınma gerekçesi konusunda “gizli bir soruşturma” ifadesi dışında bilgi vermedi. Kavala’nın “kısıtlılık kararı olan bir savcılık soruşturması” gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı kaynakları da, sorular üzerine, “15 Temmuz öncesindeki bazı toplantılar konusunda Kavala’nın bilgisine başvurulacağını” söylediler.

OSMAN KAVALA KİMDİR? Osman Kavala halkın çoğunluğu tarafından Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı olarak tanınan bir işadamı.

TERÖRİSTBAŞI ÖCALAN’A SELAM

Ahmet Türk’ün Abdullah Öcalan’a önderdiği rehber isimlerden birisi de Osman Kavala’ydı. Sırrı Süreyya Önder’den Abdullah Öcalan’a selam gönderen Osman da kendisiydi.

AB Komisyonu Sözcüsü Kocijancic, işadamı Osman Kavalı’nın gözaltına alınmasını ‘endişe verici’ olarak değerlendirdiklerini, kamuoyunda Büyükada davası olarak bilinen davada tutuklu hak savunucularının serbest bırakılmasını da memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic yaptığı açıklamada “Büyükada davası”nda gelen tahliye kararını ‘ümit verici’ bir haber olarak nitelendirildi. Kocijancic’in açıklamasında “Onların davaları ve pek çok gazeteci, akademisyen, insan hakları savunucusu ve diğer sivil toplum aktivisti hakkında yürütülen soruşturma ve davalar devam ederken, Türkiye’de temel hak ve özgürlüklerin desteklenmesi ve hukukun üstünlüğü alanında var olan ciddi meselelerin ele alınması için daha fazla olumlu adıma ihtiyaç bulunmaktadır” ifadeleri yer aldı. Öte yandan AB Komisyonu açıklamasında “İş adamı Osman Kavala’nın gözaltına alınması da masumiyet karinesi ilkesi temelinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca tutuksuz yargılama uygulanarak, büyük bir hızla çözümlenmesi gereken endişe verici davaların sonuncusu niteliğindedir” denildi.

AP RAPORTÖRÜ: KABUL EDEMEYİZ

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Kati Piri, özel yayımladığı bir mesajda Osman Kavala’nın ‘Türk sivil toplumunun önemli şahsiyetlerinden biri’ olduğunu ifade etti. “Gözaltına alınması Türkiye’de normale dönüş ümidi taşıyan herkese gönderilmiş ürpertici bir mesajdır. İnsan hakları savunucuları, akademisyenler, parlamenterler, sivil toplum liderleri ve gazetecilere hiçbir kanıt olmaksızın ve adli sürece saygı duyulmadan devlet düşmanı etiketi yapıştırılmasını kabul edemeyiz ve etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

MOGHERINI: KAVALA, TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDE GÜVENİLİR BİR MUHATAP

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de adına bugün yapılan açıklamada, ‘Türkiye-AB ilişkilerinde güvenilir bir muhatap’ olarak tanımlanan Kavala’nın gözaltına alınması ‘kaygı verici bir gelişme’ olarak değerlendirildi. Suçsuzluk karinesi ve geçici gözaltı koşulları konusunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile uyumlu hareket edilmesi mesajı verildi.

FRANSA DA TEPKİLİ: TEMEL ÖZGÜRLÜKLERE SAYGI, DEMOKRASİNİN İŞLEYİŞİ İÇİN KAÇINILMAZ

Osman Kavala’nın gözaltına alınması Fransız Dışişleri Bakanlığı tarafından da ‘kaygı verici’ olarak yorumlandı. Fransız Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Fransa’nın, diğer Avrupa ülkeleri gibi, Osman Kavala ile ‘düzenli iş birliği’ içinde olduğu belirtilip, bu konuyla ilgili gelişmelerin yakından ‘takip edileceği’ bildirildi. ‘Hukuk devleti çerçevesinde insan haklarına ve başta ifade özgürlüğü olmak üzere temel özgürlüklere saygının demokrasinin işleyişi için kaçınılmaz’ olduğuna vurgu yapılan açıklamada, Türkiye’nin bu alanlarda Avrupa ve uluslararası plandaki yükümlülüklerine hatırlatmada bulunuldu.

ERDOĞAN “HESABINI SORACAĞIZ” DEMİŞTİ

Sputnik’in haberine göre; Osman Kavala geçtiğimiz hafta gözaltına alınmış, AKP’ye yakın medya organları Kavala’nın, Açık Toplum Enstitüsü’ne danışmanlık yapmasını ön plana çıkarmışlardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Salı günkü yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Soros’u olarak bilinen kişi çıktı ortaya. Bağlantıları ortaya çıktı. Kime ne yutturuyorsunuz? Taksim olaylarının arkasından da bu kişi çıktı. Dik duracağız ve gerekli hesabı soracağız” demişti.

.com.tr için kaleme aldı.

Kim bu Osman Kavala… Osman Kavala, dün Gaziantep’te, bir Alman Vakfıyla yaptığı toplantının dönüşünde, Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı.

HDP’NİN “SENİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ” SLOGANININ MUCİDİ

Peki, Avrupa Komisyonu üyelerinden Amerikalı gazetecilere herkesin geceyarısı serbest bırakılması için seferber olduğu, “işadamı ve sivil toplumcu” kimlikleriyle bilinen Osman Kavala’nın pek de bilinmeyen yanları… Örneğin 90’larda bölgeyi bombalayan F-16’ları modernize eden kişi, aynı zamanda HDP’nin “Başkan yaptırmayacağız” sloganının mucidi desem?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ