Kamuoyu.org

ABD’nin Nükleer Savaşı İle İlgili Açıklaması!

ABD’nin Nükleer Savaşı İle İlgili Açıklaması!
  • DÜNYA
  • 14 Ağustos 2017
  • ABD’nin Nükleer Savaşı İle İlgili Açıklaması! için yorumlar kapalı
  • 157 KEZ OKUNDU

Başkanı Mike Pompeo’dan gelen bir açıklama şaşırttı. Pompeo Kuzey ile nükleer bir savaşın eğişinde olmadıklarını söyledi. ancak Pompei yine de uyardı “Yaklaşıyorlar. Yaklaşık 20 senedir çalışıyorlar ve yaklaşıyorlar” dedi. Kuzey ile ’yi savaşın eşiğine getiren füze gerilimine Güney ’den ani bir çkış geldi. Güney Devlet Başkanı “ Yarımadası’nda daha fazla savaş yok” dedi ve Kuzey ’yi provokasyonları bitirmesi konusunda uyardı.

CIA Başkanı Mike Pompeo, Kuzey Kore‘nin nükleer denemelerine devam edebileceğini ancak Kuzey Kore ile nükleer bir savaşın eşiğinde olunduğuna yönelik ellerinde bir istihbarat bilgisi bulunmadığını söyledi. Kuzey Kore’nin nükleer silah çalışmalarına devam ettiğini belirten CIA  Başkanı Pompeo, “Kuzey Kore nükleer kapasiteye ulaşmaya yaklaşıyor. Yaklaşık 20  senedir çalışıyorlar ve yaklaşıyorlar” dedi. Pompeo, Kuzey Kore’nin ABD‘ye yakın zamanda saldırıp saldıramayacağı yönündeki soruya “Kuzey Kore ile nükleer bir savaş içinde olmamızı gerektiren bir noktada değiliz. Elimizde bu yönde bir istihbarat bilgisi yok” diye cevap verdi.

Başkan yönetiminin Kuzey Kore’ye karşı yürüttüğü diplomatik çalışmalardan bahseden Pompeo, Trump yönetiminin çalışmaları sonucunda Kuzey Kore’nin bölgede daha da yalnızlaştığına dikkat çekti. Pompeo, “Artık Çin bile bölgede nükleer silah olmaması gerektiğini söylüyor” dedi.

abdbaskan

Güney Kore: Kore Yarımsada’ında daha fazla savaş yok

Güney Kore Deevlet Başkanı Moon Jae-in, ‘Kore Yarımadası’nda daha fazla savaş olmamalı’ diyerek Kuzey kore’yi Washinton ile gerilimi tırmandıracak korkutucu eylemlerden uzak durması yönünde uyardı. Kuzey Kore’nin nükleer durumunnu barışçıl yollarla çözülebileceğine inandıklarını söyleyen Güney Kore Devlet Başkanı, “ABD’nin mevcut duruma sakince ve sorumluluk bilinciyle, bizimkine eşit bir duruşla cevap vereceğinden eminiz” dedi.

Son olarak de taraflara sakin olma çağrısı yapmıştı. Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüşmüş ve her iki tarafın gerilimim tırmandıran açıklamalarda vazgeçmesi gerektiğini söylemişti. ABD ve ’dan art arda gelen karşılıklı tehditlerde Kuzey Kore’nin ABD’nin toprağı olan Guam Adası yakınlarında bu ay içinde bir füze denemesi gerçekleştireceğini açıklamasıyla gerilim üst seviyeye tırmanmıştı.

abdd

Karşılıklı süren atışmalarda Trump “Eğer Guam’da en ufak bir şey olursa Kuzey Kore çok büyük bir baş belasıyla karşı karşıya kalacak” dedi.

Ayrıca Associated Press ajansı bambaşka bir iddia ortaya attı. Buna göre tüm bu olanların perde arkasında ABD ve Kuzey Kore aslında aylardır görüşüyor. AP haber ajansının gizli bir kaynağa dayandırdığı habere göre temsilciler arasında yapılan görüşmelerde ABD’yi Joseph Yun, Kuzey Kore’yi ise Pak Sond II temsil ediyor.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ