Kamuoyu.org

Adıyaman’da Roma Kalıntıları

Adıyaman’da Roma Kalıntıları
  • KÜLTÜR SANAT
  • 03 Temmuz 2017
  • Adıyaman’da Roma Kalıntıları için yorumlar kapalı
  • 216 KEZ OKUNDU

Arkeologlar ’da   dönemine ait 1600 yıllık mozaiğin çıkartılması için çalışma başlattı.
güvenlik güçleri tarafından 24 saat gözetim altında.

Haziran ayında Adıyaman’ın Gölbaşı İlçesi’nin Harmanlı Beldesi’nin Çakmak Mahallesi’nde bulunun Roma dönemine ait 1600 yıllık mozaik, tarlalarında çalışan Mehmet ve Kemal Aldanmış kardeşler tarafından bulundu.

Yaklaşık 100 metrekare olan mozaiğin üzerinde hayvan figürleri  bulunuyor. Dağ keçisi, kurt, at, geyik, başta olmak üzere çeşitli hayvan ve bitki figürlerinin olduğu mozaik, renk ve desen olarak bugüne kadar çıkartılmış mozaiklerden çok farklı bir yapıya sahip.

Üzerine bez serilip toprak ile kapatılan mozaik sadece güvenlik güçleri tarafından açılabiliyor. Mozaiğin uzantısının daha büyük olacağı ihtimaline karşı kazı yapılacak. Mozaiğin yerinde mi korunacağı yoksa müzeye mi taşınacağına Koruma Kurulu karar verecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kemal Aldanmış, arazi düzenlemesi yaparken, renkli taşlar gördüklerini ve kazdıkça bu alanın büyüdüğünü gördüklerini söyledi. Bunun üzerine yetkililere bilgi veren Kemal Aldanmış
“Buralarda ören yeri çok ama ilk kez böyle bir şey ile karşılaşıyoruz” dedi.

Harmanlı Belediye Başkanı Ahmen Değirmenci, Mozaiğin yerinde korunması gerektiğini ve muhtarlarla görüşerek imza toplayacaklarını ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ