Kamuoyu.org

Afrin’e Operasyon! Rusyayla 9 Görüşme Yapıldı…

Afrin’e Operasyon!  Rusyayla 9 Görüşme Yapıldı…
  • GÜNDEM
  • 29 Haziran 2017
  • Afrin’e Operasyon! Rusyayla 9 Görüşme Yapıldı… için yorumlar kapalı
  • 195 KEZ OKUNDU

, /’nın kontrolü altında olan ’e operasyon hazırlıklarını tamamladı.

  Suriyede YPG/PKK terör örgütünün kontrolündeki Afrin’den geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye taciz ateşi açılması üstüne Türkiye uluslararası hukuk çerçevesinde misliyle karşılık verdi.Askerî kaynaklar, taciz ateşinin yapıldığı yerde bulunan YPG mevzilerinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

29 Ocak 2014 tarihinden bugüne Afrin’in kontrolünü ele alan terör örgütü YPG’nin, 2 yıldan bu yana sınır hattının çeşitli yerlerinden Türkiye’ye 17 kez taciz ateşi açması, Türkiye’nin bölgeye operasyon düzenlemesine olanak sundu. PYD/YPG’li teroristlerin, Halep’ten kaçan siviller ile Afrin’den Türkiye’ye sivillere taciz ateşinde bulunması, haraç toplaması bardağı taşırdı. Bütün bunları gözden geçiren Türkiye, bölgeden gelen tacizleri engellemek için yapılan operasyon hazırlıklarına 38 gün önceden başladı. Güvenlik kaynakları, ’de ve Türkiye sınır hattında askeri sevkiyatların yapıldığını, bu konudaki çalışmaların sona erdiğini açıkladı.

RUSYA İLE GÖRÜŞMELER

Rusya ile tekrardan görüşmek isteyen Ankara son 12 günde 9 kez Moskova ile görüştü.Rusya’nın bölgedeki askerlerini çekmesi konusunda önemli gelişmeler katedildi ve hangi yönde çekileceği 6 gün içinde belli olması planlanıyor. Ankara-Moskova hattında polis, muhtemel riskleri engellemek için iletişimde olacak.

PKK’LI TERÖRİSTLER AFRİN’DE

Kandil’den Rakka operasyonu için 1381 PKK’lının kuşatmaya katıldığı öğrenilirken, Afrin’de ise 103 PKK’lının olduğu düşünülüyor. Afrin’deki YPG’lilerin elinde Beşar Esad rejiminden kalma Rus yapımı silahlar bulunuyor. Bu silahların sınırlı sayıda olduğu tahmin ediliyor. Gelen raporlara göre ise Afrin’in YPG’nin diğer bölgelerinden ayrı olması rejim yardımı olmadan silah sevkiyatının yapılmasını engelliyor. Şehirdeki silahların ise önceden getirildiği düşünülüyor.

OPERASYON NOKTALARI BELİRLENDİ

Afrin’de sivillerin bulunduğunu göz önüne alan Türkiye, bölgede PYD/PKK’ya ait 41 nokta belirledi. Şehir nüfusunun çoğunluğunun Kürt olması dikkate alınarak, PYD dışındaki Kürt gruplarla operasyon boyunca TSK tarafından kamu diplomasisi yürütüleceği öğrenildi. Operasyonun merkezinde, PKK/YPG’nin Afrin’e destek vermesi engellenecek. Bu nedenle Afrin-Halep hattının kontrol altına alınması için Fırat Kalkanı harekatında bulunan bazı askerler Tel Rıfat bölgesinden Dayrel Cimal’e geçecek. Böylece PKK/YPG’nin lojistik akışı kesilecek.

HAVA YARDIMININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Örgütün lojistik hatlarının engellenmesiyle havadan destek gelmesi ihtimaline karşı Minnig ve Meryemen üslerinin alınması düşünülüyor. Operasyonun en az 70 gün devam etmesi bekleniyor.

İDLİB MODELİ KULLANILACAK

Rus kaynaklarından alınan bilgilerde Ankara-Moskova hattında yapılan görüşmelerde  Afrin istikrarlı bir bölge olacak. Bunun için önceden Rusya, Türkiye ve İran’ın üstünde anlaştığı çatışmasızlık bölgesine benzer şekilde; Türk-Rus askerinin güvenliğini sağlayacak İdlib Modeli kullanılacak. Bu konuda görüşmelerin devam ettiği fakat halen sonuç alınmadığı gözlemleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ