Kamuoyu.org

Ağrı Dağı’na Turistler Akın Ediyor!

Ağrı Dağı’na Turistler Akın Ediyor!
  • SEYAHAT
  • 10 Temmuz 2017
  • Ağrı Dağı’na Turistler Akın Ediyor! için yorumlar kapalı
  • 276 KEZ OKUNDU

Türkiye‘nin en büyük milli parkları arasında yer alan Milli Parkı, sulak alanlarında gösterdiği güzellikle ekosistem güzelliğiyle İranlı ve Ermenistanlı turistlerin beğenisini gün geçtikçe topluyor.

Ağrı Dağı‘nın eteğinden çıkan kaynak sularıyla beslenen  çayının da içinde bulunduğu milli parktaki sulak alanlar, bir yandan bitki örtüsü bir yandan el değmemiş doğasıyla birçok yerli ve yabancı tarafından ziyaret ediliyor. Başta kaplumbağa, yılan, ördek, kuş, kurbağa ve balık türleri olmak üzere birçok hayvana ev sahipliği yapan alan, dış güzelliğinin yanı sıra su altı güzellikleriyle de adeta hayran bırakıyor.

“Ağrı Dağında 72 Kuş Türü Göç Etmeden Yemlenme Alanı Buluyor”

Uzunluğu yaklaşık 30 kilometreyi bulan sulak alanların ziyaret edilmesi durumunda yol boyunca farklı coğrafi güzellikler ile yaban hayvanlarına rastlamak mümkün. Iğdır Orman ve Su İşleri Müdürü Mete Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında Karasu Sazlığı diye adlandırılan bölgenin Iğdır yöresi için doğal bir zenginlik olduğunu söyledi. Milli park sınırlarında bulunan alanın birçok güzelliği barındırdığını anlatan Türkoğlu, “ ve Karasu’dan gelen sularla beslenen alanlar doğal yaşam ve kuşlar için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Suyun olduğu her yerde canlı varlığı vardır, bu alan Iğdır’ın biyo çeşitliliğine birçok katkıda bulunmaktadır. Örneğin burada 72 kuş türü hiç göç etmeden yemlenme alanı buldukları için başka bir yere gitmiyorlar.” dedi.

“Yakın Olan Ülkelerden Birçok Turist Ağırlıyoruz”

Milli parkta fotoğraf çalışması yapan doğa severlerden , “Biz gönüllü çevre dostları olarak bu alanda çalışma sürdürüyoruz. Bu alan ziyaretçilerine oldukça doğal bir manzara sunuyor, fotoğraf düşkünleri için çok güzel manzaralar var. Bugün yine arkadaşlarla burada çok güzel çalışmalar yaptık. Havadan ve yerden güzel fotoğraflar aldık.” ifadelerini kullandı. Yöreye yabancı konukların da ilgi gösterdiğini söyleyen Oluz, “’dan gelen dağcı arkadaşlar var, burayı onlara da anlatmıştık, merak edip geldiler. Nahçıvan‘dan iki arkadaşımız var. Birçok kuş türünü barındıran bu alan komşu ülkelerimizden İran ve ‘dan birçok turisti buraya çekiyor.” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ