Kamuoyu.org

Almanya’dan ’Suriye’den dönen PKK’lı terörist açıklaması

Almanya’dan ’Suriye’den dönen PKK’lı terörist açıklaması
  • DÜNYA
  • 28 Mart 2018
  • Almanya’dan ’Suriye’den dönen PKK’lı terörist açıklaması için yorumlar kapalı
  • 126 KEZ OKUNDU


İçişleri Bakanlığı , ’den yaklaşık 125 ’lı teröristin ’ya geldiğine dair haberlerle ilgili açıklama yaparak, “Avrupa ve her şeyden önce ’ya dönenler konusunda dikkat çekici bir artış gözlemlemedik” dedi


Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Johannes Dimroth, başkent Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, Suriye’den yaklaşık 125 PKK’lı teröristin Almanya’ya geldiğine dair haberlere işaret ederek, bundan Alman hükümetinin endişe duyup duymadığına ve bunlar hakkında DEAŞ terör örgütü üyelerine yönelik yapıldığı gibi kovuşturma yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruları cevapladı.

Bu konuda kimin hangi tarafta çatışmalara katıldığı konusunda bir ayrım yapmadıklarını belirten Dimroth, “Geri dönüşleri dikkatle izliyoruz. Ancak Avrupa ve her şeyden önce Almanya’ya dönenler konusunda dikkat çekici bir artış gözlemlemedik. Yine de genel olarak bu fenomeni çok ciddiye alıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Radikalleşmenin büyük bir tehlike olduğunu ve buna karşı tedbirler aldıklarını ifade eden Dimroth, Almanya’daki yeni hükümetin koalisyon protokolünde çifte vatandaşların çatışmalara katıldığının tespit edilmesi durumunda Alman vatandaşlığından çıkarılacağının yazdığını kaydetti.

AA’nın aktardığına göre, Dimroth, Almanya’dan Suriye ve Irak’taki çeşitli terör örgütüne katılmak üzere gidenlerin sayısının yaklaşık 980 olduğunu, bunların yaklaşık 100’nün çatışmalara katıldıklarını varsaydıklarını söyledi.

Almanya’daki camilere karşı gerçekleştirilen saldırılarla ilgili de Dimroth, öncelikle ibadethanelere saldırıların çirkin olduğunu ve bunlara karşı sıfır tolerans gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Almanya’da camilere düzenlenen saldırılardan dolayı bugüne kadar kaç kişinin yakalanarak yargı önüne çıkartıldığı sorusu üzerine Dimroth, bu konuda net bir sayının bulunmadığını ifade etti.

Dimroth, camilerin güvenliğinin sağlanması ve saldırıların aydınlatılmasının eyaletlerin güvenlik birimlerinin konusu olduğunu kaydetti.

 

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ