Kamuoyu.org

Analizlerde Fipronil Tespit Edilmedi

Analizlerde Fipronil Tespit Edilmedi
  • GÜNDEM
  • 23 Ağustos 2017
  • Analizlerde Fipronil Tespit Edilmedi için yorumlar kapalı
  • 213 KEZ OKUNDU

ülkelerinde üretilen yumurtalarda maddesinin bulunması üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yumurtalarda yapılan analizlere göre tespit edilmedi.

Fipronil maddesinin Avrupa ülkelerinde üretilen yumurtalarda bulunması üzerine ’de üretilen yumurtalara yapıldı ve böcek ilacı olan fipronil maddesinin yumurtalarda olmadığı tespit edildi. Avrupa ülkelerinde meydana gelen bu olay tarafından yakından takip ediliyor.

Söz konusu olan böcek ilacı krizi ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da  Türkiye’de bulunan yumurtalarda fipronil maddesinin bulunup bulunmadığını araştırmak için laboratuvarlarda analiz çalışması yaptırdı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre çeşitli numuneler analiz edildi. Türkiye’de üretilen yumurtalarda yapılan analiz sonuçlarında fipronil tespit  edilmedi.

Avrupa ülkesinde bulunan böcek ilacı maddesi üzerine yumurtaların üretildiği çiftliklerin faaliyetleri durduruldu ve yumurtalar imha edildi.

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye mevzuatı gereği gıda değeri olan  hayvanlarda kullanımına izin verilmeyen fipronil, gıda değeri olmayan hayvanlarda  antiparaziter olarak kullanılmak üzere, sprey veya deriye damlatma formlarında  ruhsatlandırılıyor.

Bitki korumada kullanılan fipronil tohum ilaçlaması olarak mısır ve ayçiçeğinde ruhsatlı olarak kullanılabiliyor.

Türkiye, 2005 yılından itibaren AB’nin direktifiyle uyumlaştırılmış  yönetmelik esaslarına göre Ulusal Kalıntı İzleme Planı (UKİP) yürütüyor. UKİP,  hayvansal birincil ürünlerin AB’ye ihracı için AB Konseyi tarafından alınan  kararla tüm ihracatçı ülkelerce uygulanması mecburi tutulan bir plan statüsünde  bulunuyor ve bir önceki yılın üretim verileri esas alınarak her yıl yeniden  hazırlanıyor, düzenlenen planlar mart ayı sonuna kadar AB’ye gönderiliyor.

Türkiye, 2006 yılından itibaren kanatlı hayvanlar, su ürünleri, süt ve  balda UKİP’i kabul edilen üçüncü ülkeler listesinde yer alırken, 2010 yılında  plana da dahil edildi. UKİP kapsamında, veteriner ilaç kalıntısı,  pestisit, bulaşan ve kullanımı yasaklı maddelerin analizleri yapılıyor. Planlanan  numune sayısı, üretim verileri esas alınarak AB direktifine göre belirleniyor ve  AB tarafından onaylandıktan sonra uygulanmaya başlanıyor.

Fipronil, karınca, böcek, pire, kene, termit, bitki zararlıları, kök  kurtları ve diğer böcekleri kontrol amacıyla kullanılıyor. Bu maddeden, mısır ve  ayçiçeği üretiminde de tel kurtlarıyla mücadelede yararlanılıyor. Dünya sağlık  Örgütü, fipronil maddesini “orta derecede tehlikeli” olarak tanımlıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ