Kamuoyu.org

Ankara’nın Yanıtı Gecikmedi! ABD’ye Vize Misillemesi

Ankara’nın Yanıtı Gecikmedi! ABD’ye Vize Misillemesi
  • GÜNDEM
  • 09 Ekim 2017
  • Ankara’nın Yanıtı Gecikmedi! ABD’ye Vize Misillemesi için yorumlar kapalı
  • 155 KEZ OKUNDU

Amerika Birleşik Devletleri’nin ’den yapılan başvurularını askıya almasının ardından Türkiye’de cevap vererek ABD Vatandaşlarının Türkiye’ye yaptıkları başvurularını askıya aldığını açıkladı.

NATO çerçevesinde ittifak ilişkileri içinde bulunan Tükiye ile ABD arasında karşılıklı vize restleşmesi ilişkileri diplomatik düzeyde yüksek gerilim hattına taşıyan bir boyut kazandı. ABD yönetimi; İstanbul Başkonsolosluğu’ndaki yerel bir çalışanının FETÖ ile ilişkili olduğu savıyla tutuklanmasının ardından ’ya karşı “diplomatik yaptırım” olarak algılanan bir aldı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’deki tüm konsolosluklarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya alındığını duyurdu. Türkiye; Washington’daki Büyükelçiliği aracılığıyla bu tavra karşı aynı gece açıklama yaparak misillemede bulundu.

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler, bu ülkenin Suriye’deki operasyonlarında terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’yi silahlandırması nedeniyle gerilmişti. ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan yerel bir görevli, FETÖ ile bağlantılı olduğu savıyla tutuklanmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, önceki akşam Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla aramıştı. Bu gelişmelerin ardından ABD Büyükelçiliği’nden dün akşam yapılan açıklama, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeni bir boyuta taşındığının göstergesi olarak algılandı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin duyurusunun ardından Türkiye’nin ABD Büyükelçiliği’nden olarak yorumlanan bir açıklama  gece yarısı yapıldı. Açıklama şöyle:

“Son zamanlarda yaşanan olaylar, Hükümeti’ni, ABD Hükümeti’nin misyonlarının tesislerinin ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Sözkonusu değerlendirme sürecinde, ABD’deki Büyükelçiliğimize ve Başkonsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, ABD’deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır. Sözkonusu uygulama etiket vizenin yanısıra e-Vize ve sınırda bandrol vize uygulamalarını da kapsamaktadır.”

Açıklamadaki “ABD vatandaşı” vurgusu dikkat çekti.

Türkiye

DİKKAT ÇEKEN AYRINTI

Türkiye’nin vize ile ilgili misilleme kararının ardından ABD’den havayoluyla gelecek bu ülke vatandaşlarının havalimanlarındaki durumlarının ne olacağı sorusu gündeme geldi. Diplomatik kaynaklar, uygulamanın kararın alındığı andan sonraki vize işlemleriyle ilgili olduğu bilgisini verdi.  Yani daha önce alınan vize ile Türkiye’ye bu sabahtan itibaren giriş yapan ABD vatandaşları bu karardan etkilenmeyecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ