Kamuoyu.org

Antep fıstığının serüveni belgesel oldu

Antep fıstığının serüveni belgesel oldu
  • KÜLTÜR SANAT
  • 11 Nisan 2018
  • Antep fıstığının serüveni belgesel oldu için yorumlar kapalı
  • 229 KEZ OKUNDU


Antep’ten başlayıp Meksika’da kakao çiftliğine uzanan serüveni konu alan belgesel ile fıstık ve kakao tarımının sürdürülebilirliğine dikkat çekiliyor


Bir fıstık fidanıyla Antep’te başlayan, ardından Meksika’da bir kakao çiftliğine uzanan ve fıstık ile kakao tarımının sürdürülebilirliğine dikkat çekilen belgesel film “Efsane Tadın İzinde: Fıstık ve Çikolata”, 31 Mart itibariyle izleyiciyle buluşacak.

Belgesel yapımcısı ve gezgin Coşkun Aral, belgesel boyunca kakao ve fıstığın geleceği için sürdürülebilir tarımın önemine dikkat çekiyor.

Çekimler için binlerce kilometre yol kat edilen belgesel filmi, Coşkun Aral’ın da doğup büyüdüğü topraklar olan Mezopotamya topraklarında başlıyor. Birkaç haftalık genç bir fidanla başlayan yolculukta ülkemizin en değerli yemişi olan Antep fıstığının tohumdan asırlık ağaca ulaşan süreci anlatılırken, üretici ve uzmanlarla görüşülüyor. Belgeselde ayrıca Antep fıstığının verim ve kalitesinde artışı sağlamak, tarımını özendirmek 2011 yılında yürütülmeye başlanan “Fıstığımız Bol Olsun” projesine yer veriliyor.

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ