Kamuoyu.org

Antibiyotikler İşitme Kaybına Neden Olabilir

Antibiyotikler İşitme Kaybına Neden Olabilir
  • SAĞLIK
  • 20 Haziran 2017
  • Antibiyotikler İşitme Kaybına Neden Olabilir için yorumlar kapalı
  • 226 KEZ OKUNDU

 Ototoksik ilaç olarak adlandırılan bu ilaçlara yeni bir grup daha eklendi. Oregon’daki Oregon ve Bilim Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmada, aminoglikozid adı verilen belli bir sınıfının işitme kaybına neden olduğu doğrulandı.

BEBEKLER DE RİSK ALTINDA
Aminoglikozit verilen yetişkinlerin yüzde 20 ila 60’ında, hafif ve şiddetli olmak üzere, bir miktar işitme kaybı yaşanıyor. Aminoglikozit yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde de kullanılıyor.
FARELERDE BAŞARI SAĞLANDI

Şu anda Stanford Tıp Fakültesi’nde geliştirilmekte olan yeni bir aminoglikoz formunun, işitme kaybı olmaksızın aynı hayat kurtarıcı özelliklere sahip olacağı düşünülüyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. M. Melih Çiçek’in verdiği bilgiye göre, N1MS olarak bilinen aminoglikozitin modifiye edilmiş formu, farelere enjekte edildi ve işitme kaybına neden olmaksızın fareleri tedavi etmeyi başardı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ