Kamuoyu.org

AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Açık Lise telafi sınavı tarihi 2018

AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Açık Lise telafi sınavı tarihi 2018
  • GÜNDEM
  • 09 Nisan 2018
  • AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Açık Lise telafi sınavı tarihi 2018 için yorumlar kapalı
  • 286 KEZ OKUNDU


sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. MEB’in 31 Mart – 1 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirdiği sınavının sonucuna göre mezun olacak veya kredisini yükseltmek için bekleyen öğrenciler için sonuç açıklanma tarihi belli oldu. sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ne zaman?


Milli Eğitim Bakanlığı’nın Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı Açıköğretim Lisesi (AÖL) ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi’nde (MAÖL) eğitimini sürdüren öğrenciler, 31 Mart – 1 Nisan’da 2. dönem sınavına katıldı. AÖL’e katılan adaylar sonuçlar için heyecanlı bekleyişini sürdürürken, bazı öğrenciler için telafi sınavı yapılacak. ne zaman açıklanacak? Açık Lise telafi sınavı ne zaman? İşte 2018 ile ilgili tüm detaylar…

AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

AÖL sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği sınav takvimine göre 20 Nisan 2018 Cuma günü açıklanacak.

ne zaman?

AÖL sınavında yapılan teknik bir hatadan dolayı bazı öğrencilere telafi sınavı yapılacak. Mili Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dörtten fazla dersten sınava giren adayların cevap kağıtlarında teknik bir hatadan dolayı 4 ders için kodlama alanı ayrıldığı, bu adaylara yönelik, cevap kağıtları eksik basılan dersler için 21 Nisan Cumartesi günü saat 09.30’da telafi sınavı yapılacağı kaydedildi.

AÖL MEZUNİYET ŞARTLARI NELER?

* Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,

* Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,

* Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım /Türk Dili ve Edebiyatı dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,

* Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması gerekmektedir.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ’NDE NASIL MEZUN OLURUM?

Toplam Dönemin: en az 8 ve üzeri, Toplam Kredinin: 192 ve üzeri, Alan Kredisinin (alanlı okuyanlar için): 80 ve üzeri olması gerekir. Bunların öğrencilik durumlarına göre dağılımı şöyle;

Alanlılar için: 112 kredi ”ortak”, 80 kredi ise ”alan” kredisi olması, Alansızlar için: 120 kredi ”ortak”, 72 kredi ise ”seçmeli” derslerden tamamlanması gerekiyor. Tabi bunlar mezun olmak için gerekli kredilerin alt limiti, daha fazla bir kredi ile de mezun olabilirsiniz.

MEZUN OLAN ÖĞRENCİLER;

Diplomaları sonuçları açıklanmasından sonra en kısa süre içerisinde hazırlanarak koordinatör Halk Eğitim Merkezlerine gönderilecektir.

Mezun olduğuna dair belgeye ihtiyaç duyanlar işlemlerini yaptırdıkları irtibat bürolarına (Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi) başvurabilirler. (Çok zorunlu olmadıkça, çıkma belgesi istemeyiniz bunun yerine “İlgili Makama”mezuniyet yazısı alabilirsiniz.)

“Mezuniyet incelemesinde” olan öğrenciler çıkma belgesi alamazlar. Mezuniyet İncelemesinde olan öğrencileriin durumları gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra mezun konuma geleceklerdir.

Kaynak:HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ