Kamuoyu.org

Araç Sahiplerinin Dikkatine! Denetimler Yoğunlaşıyor

Araç Sahiplerinin Dikkatine! Denetimler Yoğunlaşıyor
  • EKONOMİ
  • 11 Temmuz 2017
  • Araç Sahiplerinin Dikkatine! Denetimler Yoğunlaşıyor için yorumlar kapalı
  • 4.031 KEZ OKUNDU

Eylem Planı” trafik kazalarının nedenleriyle mücadeleyi hedefliyor. ‘ Kurumu’ , ve acil yardım alanlarında çalışmalar gerçekleştirecek. Araçlarda cep telefonu kullanımı ve alkol tüketimi gibi olayları önlemek amacıyla sıkı ve cezalar getirilecek.

Türkiye’deki en büyük can kaybı nedeni olarak bilinen trafik kazalarını engellemek amacıyla “Yol Güvenliği Kurumu” oluşturulacak. Türkiye’de geçtiğimiz yıl meydana gelen bir milyonun üzerinde trafik kazasında 7 bin 300’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti ve 40 milyon TL’lik maddi zarar yaşandı.

2021-2030 Yol Güvenliği Eylem Planı hazırlanacak. Yol Güvenliği Kurumu, yol güvenliğinin dört ana maddesi olarak görülen eğitim, denetim, acil yardım ve mühendislik alanlarında yeni politikalar oluşturacak.

Anket çalışmaları yapılarak trafikteki can kaybı sebepleri belirlenecek. Elde edilen bilgiler doğrultusunda çözüm önerileri geliştirilecek. İletişim kampanyaları başlatılarak toplumu bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. (AB) hibe finansmanına yönelik strateji ve eylem planının uygulanması için bir proje havuzu oluşturulacak.

EĞİTİM ARTACAK

Okulda, iş yerlerinde ve trafikte oluşturulacak ekiplerle yoğun bir bilinçlendirme kampanyası başlatılacak. Okullardaki trafik derslerinin içeriği genişletilecek. Okullarda seminer verilerek Emniyet Genel Müdürlüğü ile ortak çalışmalar düzenlenecek. İş yerlerinde ise emniyet tarafından eğitim verilecek.

Belli aralıklarla yapılan denetimlerin yanı sıra kontrolleri arttırılacak. Kameralı denetim sistemleri yaygınlaştırılacak ve hız uyarıları sıklaştırılacak.

AVM gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde yol güvenliği konusunda tanıtımlar yapılacak.Trafikte cep telefonu kullanımı sonucunda oluşan riskler duyurulacak. Alkollü araç kullanımına ve araçta cep telefonu kullanımına eşdeğer cezalar uygulanacak.

KAZA RİSKİ 4 KATINA ÇIKIYOR

25 Haziran’da “Zombi şoförler” başlığıyla, cep telefonlarının trafikte yarattığı tehlikeler haber olmuştu. Dünya Sağlık Örgütü‘nün raporuna göre gözü cep telefonunda olan her 5 sürücüden biri trafikteki kaza riskini 4 kat arttırıyor. Hacettepe Üniversitesi Trafik ve Yol Güvenliği Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin “Trafikte Cep Telefonu Kullanımı” raporuna göre beklenen bir telefon veya gorüşme bittikten sonrada kaza riski artıyor.

699 sürücü üzerinde yapılan araştırmalara göre, görüşme bittikten sonraki 5 dakikada kaza olasılığı 4.8 kat, 15 dakika içinde ise 1.3 kat daha fazla olduğu belirlendi. Almanya, Avusturya ve İsviçre’de yapılan yol güvenliği araştırmalarına göre kazaların yüzde 60’ı telefon ile ilgilenen sürücülerden kaynaklı olduğu gözleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ