Kamuoyu.org

Arap Ülkeleri, Katar’daki Türk Üssü Konusunda Geri Adım Attı

Arap Ülkeleri, Katar’daki Türk Üssü Konusunda Geri Adım Attı
  • GÜNDEM
  • 20 Temmuz 2017
  • Arap Ülkeleri, Katar’daki Türk Üssü Konusunda Geri Adım Attı için yorumlar kapalı
  • 144 KEZ OKUNDU

Salı günü New York’ta bir araya gelen 4 ülkesinin üst düzey diplomatları, ’a sunulan 13 maddelik talep listesinin yumuşatılmasına karar verdi. Artık ’daki üssünün kapatılmasını istemiyorlar.

Körfez’de ‘terörizme destek’ suçlamasıyla Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır, Katar’a iletilen 13 maddelik talep listesinde esnemeye gidiyor.

SÜRE KISITLAMASI SUNMAYACAKLAR

Salı günü bir araya gelen Arap ülkelerinin üst düzey diplomatları, 13 maddelik talepler listesinde ısrarcı olmamaya ve Katar’a talepleri kabul etmesi için herhangi bir süre kısıtlaması sunmamaya karar verdi.

“AMACIMIZ DİPLOMATİK ÇÖZÜME ULAŞMAK”

Birleşmiş Milletler’in New York’taki merkezinde bir basın toplantısı yapan Arap ülkelerinin diplomatları krizi barışçıl yollardan çözmenin yollarını aradıklarını söyledi. Suudi Arabistan BM büyükelçisi Abdullah bin Yahya Almuallimi, “Amacımız diplomatik çözüme ulaşmak” dedi.

TÜRK ÜSSÜNÜN KAPATILMASINI İSTEMİYORLAR

Almuallimi ve diğer diplomatlar, artık Katar’ın yerine getirmesi istenen taleplerden vazgeçildiğini ve bunların içerisinde ülkedeki Türk üssünün kapatılması ve El Cezire’nin yayınlarının durdurulması konusunun da yer aldığını söyledi.

6 GENEL İLKEDEN OLUŞAN ÇÖZÜM FORMÜLÜ SUNACAKLAR

Arap ülkelerinin diplomatları, bu talepler yerine Katar’a 6 genel ilkeden oluşan bir çözüm formülü sunacaklarını belirtti. Bu ilkeler arasında, ‘terör ve aşırıcılıkla mücadele’, ‘terör örgütlerinin finansman ve güvenli yer sağlanmasının engellenmesi’, ‘nefret ve şiddetin kışkırtılmasına son verilmesi’ ve ‘diğer ülkelerin içişlerine karışılmaması’ gibi maddeler yer alıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ