Kamuoyu.org

Araştırmalara Göre ‘Her Gün Aspirin İçmek Öldürür’

Araştırmalara Göre ‘Her Gün Aspirin İçmek Öldürür’
  • SAĞLIK / YAŞAM
  • 17 Ağustos 2017
  • Araştırmalara Göre ‘Her Gün Aspirin İçmek Öldürür’ için yorumlar kapalı
  • 288 KEZ OKUNDU

Yıllardır her gün içmenin faydaları, yararları gibi bir sürü çıkmıştı. Son noktayı Oxford Üniversitesi’nden bilim adamları koydu.

AspirinKanserden koruduğu, ömrü uzattığı yönünde araştırma sonuçları yayınlanan ancak iç kanama riskine vurgu yapılan aspirin ile ilgili İngiltere’den farklı bir araştırma geldi.

Araştırma sonucuna göre; aspirin yılda 3 bin kişinin ölümüne yol açtığını söylüyor.

 

Aspirinİngiltere’de yayınlanan The Daily Telegraph gazetesinin birinci sayfasına taşıdığı habere göre, her gün bir aspirin almak yılda 3 bin kişiden fazla kişinin ölümüne yol açıyor.

Gazete, İngiltere’deki yaşlıların yüzde 40’ı kalp krizi ve felç riskini azaltmak için her gün bir aspirin kullanıldığını her gün bir aspirin alan kişilerin ise ölümcül kanamalarla karşılaşma ihtimalinin yükseldiğini yazdı.

AspirinOxford Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının araştırmasına göre 75 yaşından büyük insanlarda bu ihtimal 10 katına kadar çıkıyor.

Uzmanlar daha önce kalp krizi  veya felç geçirmiş insanların aspirin kullanmaya devam etmesini tavsiye ederken buna karşı kanama ihtimalini azaltan başka ilaçlar da almalarını söylüyor.

Uzmanlar ayrıca aspirin kullanmaya başlayacak veya bırakacak insanların önce bir doktora danışması gerektiğini söylüyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ