Kamuoyu.org

ATM’lerdeki Küçük Hata Hacklenerek…

ATM’lerdeki Küçük Hata Hacklenerek…
  • TEKNOLOJİ
  • 31 Temmuz 2017
  • ATM’lerdeki Küçük Hata Hacklenerek… için yorumlar kapalı
  • 142 KEZ OKUNDU

Bazı ’lerin hoparlörlerinde bulunan küçük bir hata, onların hacklenerek para fıskiyesine dönmesine sebep oluyor.

Bir cihaz için asla “asla ’lenmez” demeyin. ATM üreticisi bu gerçeği, şiketine ait bir ATM’nin para fışkırtan bir fıskiyeye çevirlmesinden sonra öğrendi. Diebold Nixdorf‘a ait popüler Opteva ATM’lerinde bulunan bir açığı basit bir hack ile kırılabiliyor ve cihazın içindeki tüm paraların dışarı atılmasına sebep oluyor.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Black Hat etkinliğinde IOActive’in “Gömülü Cihazları Kırma” panelinde, araştırmacılar sadece bilgisayarların değil, telefon ve sunucuların da hack’lenebildiğini, kısacası içinde çip bulunan ve internet bağlantısı olan her şeyin kırılabildiğini gösterdi.

Gömülü sistemler, isminden de anlaşılacağı gibi, tek bir işlev için seri üretilmiş cihazlara verilen isim. Bu cihazların arasında yazıcılar, tarayıcılar, güvenlik kameraları, kiosk’lar ve tabii ki ATM’ler var. Bu cihazların tek bir işlevleri olduğu için güvenlikleri de ona göre geliştiriliyor, yani bir çok gömülü sistemin güvenlik sistemi yok bile.

IOActive‘e göre bir cihazın güvenliği onun en zayıf parçası kadar iyi. Bu da gömülü sistemleri kolay hedefler haline getiriyor.

Geçmişte güvenlik şirketlerinin kavram ispatı için arabaları, akıllı ev sistemlerini ve hatta silahları bile hack’lediler. ATM’ler mekanik olarak ne kadar güvenli olsa da, bazı dijital açıklar gözden kaçabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ