Kamuoyu.org

Avrupa Uyuşturucu Pazarının Yüzde 80’i PKK’nın

Avrupa Uyuşturucu Pazarının Yüzde 80’i PKK’nın
  • GÜNDEM
  • 29 Ağustos 2017
  • Avrupa Uyuşturucu Pazarının Yüzde 80’i PKK’nın için yorumlar kapalı
  • 198 KEZ OKUNDU

’nda, uyuşturucu pazarının yüzde 80’inin ’nın kontrolü altında olduğu belirtildi. Raporda ’nın ’ta eroin imalatı yaptığı, yılda 1.5 milyar dolar gelir elde ettiği ifade edildi.

Coğrafi konumu ve genç nüfusu nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın ‘Türkiye Uyuşturucu Raporu’nda Türkiye’nin,  uyuşturucudan doğrudan etkilenen ülkeler arasında bulunduğu belirlendi. Asya blokunda üretilen eroin maddesinin Batı ülkelerine nakli, Avrupa’da üretilen sentetik uyuşturucu ve ara kimyasalların ise Arap Yarımadası’nda yer alan ülkelere seyrinde transit ülke olduğu konuda handikap yaşadığı da belirtilenler arasında. Raporun ‘Narko Terör’ başlıklı kısmında, uyuşturucu suçlarının, terör örgütlerinin finans kaynağı olduğu belirtilirken, yılda yaklaşık 1.6 trilyon ABD doları kara paranın dünya genelinde aklandığı ve 320 milyar doların uyuşturucu kaçakçılığından elde edildiği vurgulanırken; “Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerine göre uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen gelir tek başına uluslararası yasal ticaretin yaklaşık yüzde 8’ine denk gelmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Uyuşturucu kaçakçılığının terör örgütü PKK’nın en karlı kriminal faaliyeti olduğu, Pakistan’daki uyuşturucunun ham üretiminden, Irak’ta damıtılmasına, sokaklarda pazarlanmasından, uyuşturucunun Avrupa’da vergilendirilmesine kadar, PKK’nın narkotik ticaretin her safhasında yer aldığına dikkat çekilen raporda:

“Bununla birlikte ve Irak sınırındaki köylerden kilo başına eroin imalatından pay aldığı, yakalanan şüpheli ifadelerinden anlaşılmıştır. Sınır komşumuz ülkelerde PKK kontrolü altında bulunan bölgelerdeki uyuşturucu transferlerinden vergi adı altında aldığı para ve uyuşturucu kaçakçılığından elde ettiği gelir örgütün önemli bir finans kaynağını oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra terör örgütünün Irak ve İran’dan Avrupa’ya yapılan uyuşturucu sevkiyatında da önemli bir rolü vardır. PKK terör örgütü elemanlarının Avrupa uyuşturucu pazarı üzerinde önemli rolleri vardır. Avrupa uyuşturucu pazarının yüzde 80’inin PKK’nın kontrolü altında olduğu uluslararası raporlarda belirtilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

EUROPOL’ün Terörizmin Durumu ve Trend Raporu’na da atıf yapılan raporda, terör örgütünün terörist faaliyetlerini finanse etmek amacıyla uyuşturucu kaçakçılığına dahil olduğunu, örgütün Türkiye sınırını geçen uyuşturucu tacirlerinden aldığı vergiler aracılığıyla para topladığı, uyuşturucunun nakliyatı, AB’ye ulaştırılması, AB’de dağıtımı ve satışının her aşamasında kârdan pay aldığı, buna karşılık olarak uyuşturucu tacirlerine genellikle PKK’dan koruma ve anlaşmazlıklar için arabulucuk teklif edildiği bigilerine yer verildi.

Yıllık 1.5 milyar dolar gelir sağlıyor

Raporda: “Yurt dışında ürettikleri sentetik uyuşturucuyu ülkemizde ve Körfez ülkelerinde piyasaya süren PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütleri ile bağlantılarının bulunduğu ve her iki örgüt adına faaliyet yürüttükleri tespit edilen şahıslara yönelik, iki yıl süreyle çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmalar neticesinde, ülkemiz makamları koordinesinde İran, Dubai ve Suudi Arabistan güvenlik güçleriyle müşterek gerçekleştirilen operasyonlarda; 26.04.2015 günü Dubai’de 800 bin Captagon tablet ele geçirilmiş, aralarında örgüt liderinin de bulunduğu üç şahıs yakalanmıştır. 25.05.2015 günü İran’da ise uyuşturucu imalinde kullanılan yüklü miktarda kimyasal madde ele geçirilmiş, iki şahıs yakalanmıştır.” tespitlerine yer verildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ