Kamuoyu.org

Barzani’yi Daha Zor Günler Bekliyor.

Barzani’yi Daha Zor Günler Bekliyor.
  • GÜNDEM
  • 01 Kasım 2017
  • Barzani’yi Daha Zor Günler Bekliyor. için yorumlar kapalı
  • 203 KEZ OKUNDU

Barzani’yi daha zor günler bekliyor

Referandum sonrası ipleri iyice eline alan yönetimi, ’nin girişimiyle tartışmalı bölgeler ve sınır kapılarının kontrolünde IKBY ile anlaşmaya vardı. İbrahim Halil kapısı ’ın denetimine giriyor.

Bağımsızlık referandumu sonrası Bağdat- arasında yaşanan krizin çözülmesi için ABD’nin girişimi ile Musul’da bir araya gelen taraflar arasında yapılan görüşmelerde sona gelindi. Tartışmalı bölgelere ortak askeri güç yerleştirilmesi, Türkiye,  ve ’ye açılan sınır kapılarının Irak ve Kürt yönetimince ortak kontrol edilmesi noktasında anlaşmaya varıldı. ’tan Türkiye’ye açılan İbrahim Halil Sınır Kapısı, 26 yıl sonra Irak Merkezi Yönetimi’nin denetimine geçiyor.

Görüşmeler, ABD’nin DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ın yanı sıra ABD ve İngiltere’nin Bağdat büyükelçilerinin gözetiminde yapıldı.

Görüşmelerde Kürt idaresi dışında kalan tartışmalı bölgelere ortak askeri güç yerleştirilmesi, içinde habur Sınır Kapısı’na açılan İbrahim Halil Sınır Kapısı ile İran ve Suriye’ye açılan sınır kapılarının da olduğu gümrük kapılarının kontrolünün Irak ve peşmerge tarafından sağlanmasında anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Kürt idaresi dışında kalan sekiz bölgeye ortak askeri güç konuşlandırılarak güvenlik sağlanacak. Bağdat’ın, Kürt yönetimine kendi hava yolları, İran ile Türkiye’ye açılan sınırlarının Irak yönetimi ile birlikte kontrolüne onay verdiği bildirildi. Bağdat’ın Suriye’ye açılan Peşhabur Sınır Kapısı’nı kendisinin kontrol etmesinde ısrarcı olduğu ancak peşmergenin sınır kapısı ve çevresinde bulunmasına onay verdiği kaydedildi. Görüşmelerde Bağdat ile Erbil yönetimi arasında sınır haritasının yeniden belirlenmesi konusunda tartıştığı, kesin anlaşmanın sağlanması halinde kamuoyuna açıklama yapılacağı kaydedildi. Dün anlaşma sonrası sınırın Türkiye ve Kuzey Irak tarafında hareketli saatler yaşandı. Görüşmelerde yer alan Irak  Başkanı ve askeri bir heyet askeri helikopterle ABD gözetiminde Zaho’daki askeri akademiyi ziyaret etti. Askeri heyet araçlarla ’ye geçerek Türk askeri yetkilerle bir araya geldi.

‘Bir konuda anlaştık’

Görüşme sonrası Irak ve Türk askerleri askeri araç konvoyuyla Habur Sınır Kapısı’na geçti ve devir işlemlerini görüştü. Konvoydaki araçlarda Türk ve Irak bayrakları dikkati çekti.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver,  “Irak’la ortak görüşmelerimiz sürecek. Ancak şimdiye kadar tek bir konuda resmi olarak anlaşıldı. Irak’la sadece ortak güvenlik güçlerinin tartışmalı bölgelerde bulunmasına yönelik anlaştık. Peşhabur ve İbrahim Halil sınır kapılarının kontrolüne ilişkin Bağdat ile aynı fikirde değiliz” dedi.

Korgeneral Temel: Hepimiz kardeşiz 

Irak sınırındaki Habur Sınır Kapısı’na yaklaşık 3 kilometre mesafede 18 Eylül’de başlatılan  tatbikata katılan Türk askerleri ile Irak birlikleri, dün  saatlerinde 172. Zırhlı Tugay Komutanlığı Şehit Ercüment Türkmen Kışlası’ndan zırhlı araçlarla çıkış yaptı. Askerler, siren sesleri eşliğinde üzerinde Türk bayrakları bulunan zırhlı araçlarla Habur Sınır Kapısı’ndan geçti. Ellerindeki Türk ve Irak bayrakları ile araçlardan inen askerler, burada 2.  Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel ve Tuğgeneral Ahmet Kurumahmut ile Irak Genelkurmay Başkanı Ganimi ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Korgeneral Temel ile bir süre görüşen Ganimi yaptığı açıklamada, Türk askerine ve Türk devletine teşekkür ettiklerini söyledi. “Türk askeri bize hiç sıkıntı yapmadı. Allah’ın izni ile beraber oldukça daha güçlü olacağız” diyen Ganimi, Tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum sizlere” dedi.

Korgeneral Temel de Irak askerleri Türkiye’ye geldiğinde onlara “Hoş geldiniz. Bizim kardeşimizsiniz” dediğini belirterek, şunları kaydetti: “Bu coğrafyada Türk, Arap, Acem, Kürt hepimiz kardeşiz. Bu coğrafyada inşallah barış ve huzur olur. Bunun da kan dökülmeden alınması çok mutluluk verdi bizlere.”

Bunun üzerine Ganimi, Müslüman olan kimsenin kanının dökülmesini istemeyeceklerini ifade etti. Daha sonra Temel ve Ganimi, askerlerle toplu fotoğraf çektirdi. Görüşmenin ardından Temel ile Türk ve Irak askerleri zırhlı araçlarla kışlaya döndü. Ganimi ve beraberindekiler ise İbrahim Halil Sınır Kapısı’ndan Irak’a geçti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ