Kamuoyu.org

Başbakan Yıldırım’ın Vietnam Açıklaması

Başbakan Yıldırım’ın Vietnam Açıklaması
  • DÜNYA
  • 23 Ağustos 2017
  • Başbakan Yıldırım’ın Vietnam Açıklaması için yorumlar kapalı
  • 152 KEZ OKUNDU

ziyaretinde yaptığı açıklama.

Başbakan Binali Yıldırım, “Vietnam, Uzakdoğu’nun bu  bölgesinde son yıllarda çok önemli bir kalkınma hamlesi gerçekleştiriyor. Türkiye  de Vietnam gibi kalkınan dinamik bir ülke. Dolayısıyla iki ülke arasında  benzerlik var. Nüfusları birbirine yakın, büyüme oranları yüksek. 2020’ye kadar  ikili ticaret hacmimizi 4 milyar dolara rahatlıka ulaştırabiliriz, bununla ilgili  potansiyel mevcuttur.” dedi.

Başbakanlık Binası’nda yapılan toplantıda Binali Yıldırım 39 yıl içinde başbakan ve  cumhurbaşkanı düzeyinde karşılıklı ziyaret yapılmamasının büyük bir eksiklik  olduğunu, bu ziyaretle bu eksikliği giderdiklerini söyledi.

Türkiye’den Vietnam’a ziyaret gerçekleştiren ilk başbakan olan Yıldırım, “Vietnam, Uzakdoğu’nun bu bölgesinde  son yıllarda çok önemli bir kalkınma hamlesi gerçekleştiriyor. Türkiye de Vietnam  gibi kalkınan dinamik bir ülke. Dolayısıyla iki ülke arasında benzerlik var.  Nüfusları birbirine yakın, büyüme oranları yüksek. 2020’ye kadar ikili ticaret  hacmimizi 4 milyar dolara rahatlıkla ulaştırabiliriz, bununla ilgili potansiyel  mevcuttur.” dedi.

Yıldırım, Vietnam ile Türkiye arasındaki ilişkilerde şu değerlendirmeyi yaptı:

“Uluslararası ve bölgesel konularda, özellikle doğu ve güney denizinin  kullanımıyla ilgili konularda görüş birliği içinde olduğumuzu ifade etmek  isterim. Denizlerin, insanlığın ortak mirası olarak diyalog ve barış içinde  kullanılması önemli. Sayın Başbakan ve heyeti ile çok verimli görüşmeler  gerçekleştirdik. Ulaştırmadan eğitime, denizcilikten ticarete, savunma ve bütün  alanlarda iş birliği imkanlarımızı ele aldık ve değerlendirdik. Bu konuların daha  da geliştirilmesi için birtakım anlaşmaları da bu ziyaret vesilesiyle imzalamış  bulunuyoruz. Çifte vergilendirmenin önlenmesi, yatırımların karşılıklı teşvik  edilmesi, kolaylaştırılması konusunda gerekli düzenlemeler yapıldı ve bunun  uygulaması konusunda çalışmaya devam edeceğiz.”

Türkiye ve Vietnam’ın konumları açısıyla coğrafyalarında birer fırsat kapısı özelliği taşıdığını anlatan Yıldırım,  Vietnam’la ilişkileri her alanda geliştirme kararlılığında olduklarını dile  getirdi ve ardından ’u kısa süre içinde  Türkiye’de görmekten memnuniyet duyacaklarını sözlerine ekledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ