Kamuoyu.org

Darbede Yunanistan Başbakanı Bizle Aynı Düşüncede

Darbede Yunanistan Başbakanı Bizle Aynı Düşüncede
  • GÜNDEM
  • 20 Haziran 2017
  • Darbede Yunanistan Başbakanı Bizle Aynı Düşüncede için yorumlar kapalı
  • 140 KEZ OKUNDU

askerlerin zehirlenmesinden sonra yaptığı açıklarda gıda alımıyla ilgili sistemin değişeceğini yeni sisteme gidileceğini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım Atina’da Cumhurbaşkanı Pavlopulos ve Başbakanı Çipras ile yaptığı görüşmelerin ardından yurda dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kemal Kılıçdroğlu’nun Adalet Yürüyüşü ile alakalı yaptığı açıklamalarda Ömer Faruk Kavurmacı tutuklanıp bırakınca eleştirdi ama üst makam tarafından tutuklanınca bu kararı da hoş karşılamadı. Başbakan Binali Yıldırım Bu durumu Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüyüş dolayısıyla yaşadığı zihinsel ve bedensel yorgunluğa verdiğini belirtti. Kendini yollarda heder etmesin o bize lazım dedi.

Dedikodulara İtibar Etmeyin

Kabine revizyonuyla alakalı her şey bakanlarımızın çalışmasını olumsuz yönde etkiliyor diye vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım böyle asılsız dedikodulara kulak asmayın Cumhurbaşkanı ile aramızda sorun olmaz diye belirtti.

Kılıçdaroğlu’ndan Mektup

Başbakan yıldırıma yöneltilen sorulardan biri ise Kılıçdaroğlu’nun yazdığı mektubun içeriği ile ilgiliydi. Mektupta kanun hükmünde kararname ile görevlerine son verilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevleri hayati tehlikeye ulaşmadan soruna çözüm getirilmesi istenmiş. Bunun üzerine Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’yi görevlendirdiğini ve aileyle konuşmasını söylemiş. Aileyle irtibata geçen Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli aile grevden vazgeçmeyeceğini açık bir şekilde belirttiğini söyledi. Başbakan Binali Yıldırım örgütle ilişkisinden dolayı yargı gözaltı kararı çıkan birine ben müdahale edemem dedi. Yargıya müdahale edecek konumda değilim diye de belirtti.

Kışla Zehirlenmeleriyle Alakalı Konuştu

Kışla zehirlenmeleriyle alakalı bir şey konuşabilmek için elde bilgi olması lazım diyen Başbakan Binali Yıldırım Manisa’da başlayan olaylarının birbiri arkasına takip etmesiyle halkında hassasiyeti arttı dedi. Olaya bütün bakmak gerekiyor diye açıklamalarına ekleyen Binali Yıldırım yeni bir sistem getirilerek kalite sıkıntısı olan malların girmesini engelleyeceklerini belirtti.

Yunanistan’daki Darbeci Askerler

Başbakan Binali Yıldırım bu konuyla alakalı bir gelişme yok dedi. Yunanistan Başbakanı Çipras ile yaptığı konuşmada Çipras darbeyi kesinlikle desteklemediğini hatta darbeye katılan kimsenin masum olmadığını söylemiş. Çipras’ın ile ilgili düşünceleri bizimle aynı darbeyi desteklemiyolar diyen Başbakan Binali Yıldırım Çipras’ın iade edilmesi gerek askerlerle ilgili bir şey yapamadığını olayın yargıda olduğunu belirttiğini söyledi. Kıbrıs barış sürecinde Türkiye ve Yunanistan başkanlarının katılması gerekir mi bilemiyorum dedi. Kıbrıs barışında her şeyi yönetimi, güvenliği nüfusu ayrı ayrı çözmek anlamsız bunları bir bütün olarak ele alınıp çözülmeli dedi. İki tarafın birbirleriyle anlaşmaya varması gerekiyor dedi. Tabi ki bizde o arada Başbakanla görüşmelerimize devam edeceğiz dedi.

AB İle Ne Olacak?

18 Mart 2016’daki anlaşmanın hayata geçmeden öldüğünü belirten Başbakan Binali Yıldırım 30 Haziran’da kalkması gereken vizeler kalkmadı dedi. Hiçbir madde yürürlüğe girmedi bir tek adalara girişleri düşür ve kontrol altına aldık dedi. Yasadışı göç ile ilgili ciddi önlemler aldık. Son 5 senedir Türkiye hiç bir ülkenin almadığı kadar göç aldı ama Türkiye’nin de bir sınırı var. Bunu tüm Avrupa biliyor. Biz kimseyi göç ile tehdit etmedik etmeyiz ama buna buna rağmende Avrupa yük alma noktasında gerekli adımları atmıyor dedi. Gerek darbe ile ilgili görüşleri gerekse seçimler dolayısıyla Avrupa’yla ilişkiler gerildi ama bunlar geçmişte kaldı. Avrupa’nın Türkiye’yle ilgili net kararını vermesi lazım diye de sözlerinde belirtti.

İle Alakalı Da Konuştu

Suudi Arabistan ağabeylik yapsın. Aslına bakarsanız Katar’la ilgili tam olarak sorunu kimse bilmiyor. Biz Türkiye olarak elimizden gelen yardımı yapıyoruz ama Körfez’de barış ortamının sağlanması lazım. Müslüman Kardeşlere Hamas’a yardım etmek ne zamandır teröre yardım etmek oldu. Mısır’da yapıla seçimlerde iktidara geldiler darbeyle yok edildiler insan haklarını savunuyorlardı. Bunlara terör örgütü diyenler PYD’ye ne diyecekler? Buna kim karar veriyor terör örgütü denilmesinin de bir standartı var. Böyle şeyler bölgede barış ortamını saylamaz dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ