Kamuoyu.org

Bataryasız Telefon İcat Edildi

Bataryasız Telefon İcat Edildi
  • TEKNOLOJİ
  • 10 Temmuz 2017
  • Bataryasız Telefon İcat Edildi için yorumlar kapalı
  • 185 KEZ OKUNDU

araştırmacıları bataryaya gerek duymayan üretti ve bu gelecek nesil cihazlar için devrim niteliği taşıyor.

Mobil sektörde her geçen gün yeni teknolojiler ortaya çıkıyordu fakat bu seferki teknoloji, daha önce pek de görülmüş türden değil. Washington Üniversitesi‘ndeki araştırmacıların geliştirdiği cep telefonunun çalışması için herhangi bir  gerekmiyor. Üstelik bu telefon, normal bir mobil cihazın arama işlevini de gerçekleştiriyor.

Sadece 3.5 microwatt elektrik enerjisi ile çalışan cihaz, herhangi bir bataryaya ihtiyaç duymayan yenilikçi bir yapıya sahip. Batarya yerine, radyo sinyallerini ve ışıktan gelen ortam gücünü kullanıyor. Cihazın üzerinde neredeyse bir pirinç boyutunda, baz istasyonuna sinyal gönderip almaya yarayan bir panel de bulunuyor.

Tamamen basit malzemelerden oluşan cihazda kapasitif dokunmatik düğmeler, devre kartı ve diğer satışa hazır parçalar bununmaktadır. Daha etkileyici bir yanı ise bilim insanlarının, ekibinin sinyali bu kadar düşük bir güçle iletmelerini sağlamak için özel bir baz istasyonu oluşturabilmeleridir.

Cihaz şu anda, arama yapma konusunda sıkıntısız çalışıyor ve arayanları beklemeye de alabiliyor. Ancak araştırmacıların, video aktarım, şifreleme yapabilen ve kapasitif bir ekrana sahip yeni bir cihaz için, yeni prototipler yapmaları gerekiyor.

Araştırmacılar, “Gelecekte tüm hücre merkezleri veya Wi-Fi yönlendiricilerin yerleşik baz istasyon teknolojisi ile gelebileceğini tahmin edebiliyorduk” dedi. “Her evde Wi-Fi yönlendiricisi varsa, her yerde pilsiz bir cep telefonu da bulabileceksiniz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ