Kamuoyu.org

Beni rehbere kim nasıl kaydetmiş, numaramı kim kaydetmiş? Getcontact uygulaması nasıl silinir?

Beni rehbere kim nasıl kaydetmiş, numaramı kim kaydetmiş? Getcontact uygulaması nasıl silinir?
  • GÜNDEM
  • 29 Mart 2018
  • Beni rehbere kim nasıl kaydetmiş, numaramı kim kaydetmiş? Getcontact uygulaması nasıl silinir? için yorumlar kapalı
  • 249 KEZ OKUNDU


ile ilgili uyarılar gelmeye devam ediyor. , numaramı kim nasıl kaydetmiş gibi soruların merakı yüzünden bizde aynı tuzağa düşüyoruz. uygulaması gibi bir çok uygulama mevcut. BTK ve uzmanlar uyardı. ve benzeri tarzda uygulamaları ele aldık…



Kaç gündür gündemden düşmeyen Getcontact uygulamasını ele aldık. Nedir bu Getcontact? Neden rehberleri kopyalayıp başka kişilere servis ediyor? İşte tüm yönüyle Getcontact…
? Kullanıcılara başkalarının telefon rehberlerinde hangi isimle kaydedildiğini gösteren telefon uygulamasıdır.
GetContact uygulamasında dikkat edilecek yönler Kullanıcıların uygulamaları yüklemeden önce karşılarına çıkan sözleşmelere dikkat etmesi gerekir. ‘Next’ diyerek atladığımız ‘Gizlilik Sözleşmesi’nde yazan maddelere iyi bakmak gerekiyor. Bunların açık ve anlaşılabilir olması lazım. Açtığınız zaman sayfalarca küçük puntolarla yazılmış şeyler, özellikle mobil uygulamada okumaya çalışıyorsanız biraz daha zorlaşıyor ama buralara dikkat etmek gerekiyor. Bu bilgiler ne alıp, ne paylaşılacağı ile ilgili maddeleri oraya yazıyorlar ama biz okumadığımız için, dikkat etmediğimiz orada bir noktada kaçıyoruz.
Kim beni rehberine eklemiş, ?’GetContact’ gibi uygulamaların gerçek kişilere ait telefon numaralarını topluyor. Her ne kadar Türkiye’de bununla ilgili bir yasa olsa da size reklam mesajlar gelmeye başlıyor. Kişisel bilginiz arkadaşınızın yüklediği bir uygulama sayesinde istemediğiniz birilerinin eline düşüyor. Bilgilerin hem telefon numarası hem de isim olarak eşleştirilmiş bir halde karşı tarafın eline geçiyor. Örneğin siz bir kişiyle tanıştığınızda dışarıda herhangi bir sosyal ortam olabilir, profesyonel iş hayatı olabilir. O kişinin ismini kaydederken bir not ve nerede karşılaştığınızla ilgili bir bilgi de düşüyorsunuz. Bir kişinin aynı anda 10-15 kişinin rehberinde olması demek, 10-15 tane farklı bilgiyi aslında bu kişiyle ilgili toplamış oluyor demek. Çalıştığı firmanın ismi, o telefon numarasına ait. Sosyal bir ortamda tanıştıysanız onunla ilgili bir şey yazdıysanız kimlik bilgisinin kim olduğu gibi. O telefon numarasıyla ilgili nerede çalışıyor, neler yapıyor, bir etkinlikte tanıştıysanız o etkinlikle bağlantısı nedir gibi bilgileri gibi bunların hepsinin kişisel gizliliğe uymayacak şekilde firmalar servis etmiş oluyor. Kendi bilgilerinizin yanında sizin rehberinizde kayıtlı olan kişilerin bilgilerini de istenmeyen üçüncü kişilerle paylaşmış oluyorsunuz.
GetContact nasıl silinir?Öncelikle kullanıcının uygulamaya girip Settings (Ayarlar) bölümünden Getcontact hakkında (About Getcontact) bölümüne girip, devamında Account Settings (Hesap ayarları) bölümünden Remove account (Hesabı sil) seçeneğini seçmesi gerekiyor.  
Ardından kullanıcı www.getcontact.com adresine girip sayfanın en altındaki menüde bulunan Unlist sekmesine tıklayıp çıkan ekranda açılan kutucuğa telefon numarasını yazıp Unlist’e tıkladığında hem Getcontact uygulamasındaki hesabını silmiş hem de Getcontact’ın telefon numarası listesinden kendi numarasını silmiş olacaktır.

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ