Kamuoyu.org

Bilet Sistemindeki Açığı Bulunca Hacker Diye Tutuklandı

Bilet Sistemindeki Açığı Bulunca Hacker Diye Tutuklandı
  • DÜNYA
  • 31 Temmuz 2017
  • Bilet Sistemindeki Açığı Bulunca Hacker Diye Tutuklandı için yorumlar kapalı
  • 165 KEZ OKUNDU

’ın şehrinde biletlerin internet üzerinden satılmaya başlamasından sonra sitenin açığını bulan genç tutuklandı.

Macaristan hükümeti aldığı yeni kararla Budapeşte şehrinde artık biletlerin internet sitesi üzerinden satın alınmasına olanak tanımaya başlamıştı. Fakat internet sitesi o kadar kötü kodlanmış ki, yalnızca F12’ye basarak açılan inceleme bölümünden yapılan değişikliklerle bile fiyatları değiştirilebiliyordu.

Şifre: Adminadmin!

Bu durumun farkına varan bir öğrenci, Budapeşte’de yaşamamasına ve aldığı bileti kullanmayacak olmasına rağmen fiyatlarla oynayıp bunu da yetkililere gösterdi.

İşin ilginç tarafı yetkililer kendisine teşekkür etmek yerine 18 yaşındaki bu genci tutuklamaya karar verdi. yaklaşık 150 liralık bileti 1 liradan daha ucuza almayı başaran genç, hükümetin yakalandı!” şeklinde basın açıklaması yapacak komik duruma düşmesine neden oldu.

Hükümetin iddiaları ise kurmuş oldukları yeni çevrimiçi bilet satış sisteminin tamamen güvenli olduğu ama bu gencin siteyi hacklediği yönünde. Bu ortaya çıktığında da Real Infosec adındaki bir hacker grubu gence destek olmak adına siteye saldırdı ve hükümetin güvenli olduğunu iddia ettiği siteyle ilgili oldukça ilginç bilgileri açığa çıkardı.

Bu bilgilerden biri de yetkililerin siteye giriş yapmak için kullandıkları şifrenin “adminadmin” olması. CAPTCHA kombinasyonlarının da sitenin kaynak kodlarına girildiğinde rahatlıkla görülebildiğini söylememiz gerekiyor.

Şimdilik bu gence neler olduğu bilinmiyor ve ismi açıklanmış durumda değil ama yakın zamanda yeniden kendisinden haber alacağımızı düşündüğümüzü belirtelim.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ