Kamuoyu.org

Bilim İnsanları Satürn Büyüklüğünde Yıldız Keşfetti!

Bilim İnsanları Satürn Büyüklüğünde Yıldız Keşfetti!
  • TEKNOLOJİ
  • 13 Temmuz 2017
  • Bilim İnsanları Satürn Büyüklüğünde Yıldız Keşfetti! için yorumlar kapalı
  • 168 KEZ OKUNDU

Bilim insanları, Güneş Sistemi dışında neredeyse Satürn büyüklüğünde bir yıldız keşfetti.

İngiltere‘nin nden gök bilimcilerin öncülük ettiği uluslararası araştırma ekibi, sonuçlarını “Astronomy&Astrophysics” dergisinde yayınladıkları araştırmada, “EBLM J0555-57Ab” adı verdikleri yıldızın şimdiye kadar keşfedilen en küçük yıldız olduğunu belirtti.

saturnn

Yaklaşık 58 Bin Kilometre Çapında Yıldız Kaydedildi

Araştırma için ‘de bulunan Güneş Ötesi Gezegenler Güney Gözlemevi’ndeki spektrometresini (yörünge ölçüm cihazını) kullanan bilim insanları, yıldızın hacmini, onunla aynı yörüngede bulunan daha büyük bir yıldızla aynı hizadan geçerken büyük yıldızda oluşan sönme etkisini kaydederek tespit etmeyi başardı. Araştırmada, yıldızın, Güneş Sisteminin ikinci büyük gezegeni olan, yaklaşık 58 bin kilometre çapındaki Satürn ile yaklaşık aynı büyüklükte olduğu kaydedildi. Söz konusu büyüklüğün, herhangi bir yıldızın nükleer faaliyetini sağlayan çekirdeğindeki hidrojen füzyonunu sürdürebilmesi için öngörülen asgari ebada denk geldiği ifade edildi.

Bilim insanları, bu tür küçük ve soluk yıldızların, bünyesinde su ihtimali içeren Dünya büyüklüğündeki gezegenleri keşfetmek açısından da en iyi adaylar olduğuna dikkati çekti. Örneğin buna benzer ama daha büyük bir soğuk cüce yıldız TRAPPIST-1’in çevresinde Dünya büyüklüğünde 7 ılıman gezegen  keşfedilmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ