Kamuoyu.org

Bu tarihlere dikkat! Türkiye’ye düşebilir

Bu tarihlere dikkat! Türkiye’ye düşebilir
  • DÜNYA
  • 28 Mart 2018
  • Bu tarihlere dikkat! Türkiye’ye düşebilir için yorumlar kapalı
  • 115 KEZ OKUNDU


2011’de fırlatılan ve kontrolden çıkmış biçimde Dünya’nın yörüngesinde dönen uzay istasyonunun 30 Mart ila 2 Nisan aralığında Pazar günü Dünya’ya düşmesi bekleniyor. İstasyonun enkazının düşebileceği bölgeler arasında Türkiye’nin kuzeyi de bulunuyor


2013’ten bu yana herhangi bir astronotun görev yapmadığı 9,4 ton ağırlığındaki uzay istasyonun kontrolden çıktığı konusunda 2016’da hükümeti Birleşmiş Milletler’e uyarıda bulunmuştu.

“Cennet Sarayı-1” anlamına gelen ’in büyük kısmının atmosfere girdikten sonra yanarak yok olması beklenirken, yine de uzay istasyonundan büyük parçaların yeryüzüne düşebileceği uyarısı yapılıyor.

Tiangong-1’e ait parçaların düşebileceği bölgeleri hesaplayan uzay araştırmaları yürüten sivil toplum kuruluşu Aerospace Corp’a göre, Kuzey ve Güney Yarımküre’de riskli iki hat bulunuyor. Kuzey Yarımküre’deki riskli hat, Türkiye üzerinden de geçiyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) uzay enkazı dairesi başkanı Holger Krag, “Bu kadar büyük enkazlar atmosfere girdiğinde genellikle yüzde 20 ila 40’ı yeryüzüne düşüyor. Ancak bu enkaz parçalarının birilerini yaralaması son derece düşük bir olasılık” derken, yaralanma ihtimalinin aynı yıl içerisinde iki kez bir kişinin üzerine yıldırım düşmesi ihtimali kadar olduğunu da belirtiyor. ESA, enkazın büyük olasılıkla okyanusa düşeceğini söylüyor.

görev süresini 2013’te tamamlamıştı. Çinli bilim insanları, istasyonun uzay sevk sistemlerini kullanarak Tiangong-1’i kontrollü biçimde Dünya yörüngesinin dışına itmeyi planlıyordu. Ancak Mart 2016’da uzay istasyonundan Dünya’daki komuta merkezine veri iletimi durdu. Ardından da Çin, istasyonun kontrolden çıktığı açıklamasını yaptı.

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ