Kamuoyu.org

Büyük Kırmızı Leke’nin Sırrı!

Büyük Kırmızı Leke’nin Sırrı!
  • BİLİM TEKNİK
  • 11 Temmuz 2017
  • Büyük Kırmızı Leke’nin Sırrı! için yorumlar kapalı
  • 251 KEZ OKUNDU

 

’nın  uzay aracı , ’de yüzyıllardır sürdüğü belirtilen fırtına “Büyük  Kırmızı Leke”nin sırrını çözmek için gezegene yakın uçtu.

Amerikan ve Uzay Dairesinin (NASA) uzay  aracı Juno, Jüpiter’de yüzyıllardır devam ettiği belirtilen antisiklonik fırtına  “”nin sırrını çözmek amacıyla gezegene yakın uçuş  gerçekleştirdi. Juno, Jüpiter’in kutup yörüngesinde bir yıl önce başladığı keşif  faaliyetine devam ediyor.

Voyager ve Galileo uzay araçlarına göre çok daha fazla Jüpiter‘e  yaklaşan Juno, bu gezegende 16 bin kilometre genişliğindeki fırtınanın nedenini  anlama konusunda “önemli bir adım” olarak nitelenen uçuşunu tamamladı. Juno, dışındaki 8 veri toplama aracı açık şekilde Büyük Kırmızı  Leke‘nin bulutlarının yaklaşık 9 bin kilometre üstünden geçerek veri topladı. Bu  sırada Juno‘nun tüm veri araçlarının yanı sıra kamerası JunoCam‘ın uçuş sırasında  açık olduğu belirtildi.

uzay

Fırtına 1830’dan Bu Yana İnsanlığın Takibinde

San Antonio’daki Southwest Araştırma Enstitüsü Juno Başaraştırmacısı  Scott Bolton, daha önce yaptığı basın açıklamasında, “Bu devasa fırtına yüzyıllar  boyu güneş sisteminin en büyük gezegeninde şiddetle esti. Şimdi Juno ve onun  bilim araçları bu devasa fırtınanın nasıl oluştuğunu anlamak, köklerinin  derinliğini görmek ve bunu özel yapanın ne olduğunu öğrenmek için dalış yapacak.”  ifadesini kullanmıştı.

Büyük Kırmızı Leke’nin Jüpiter’in en bilinen özelliklerinden biri  olduğunu vurgulayan Bolton, “bugüne kadar üst tabakanın altını görebilecek  araçlara sahip olunamadığı için” Juno’nun yeni gözlemlerinin bilim insanlarının  önceki hipotezlerini çürütebileceğini kaydetmişti. NASA’ya göre yaklaşık 350 yıldır şiddetle esen gazlı Büyük Kırmızı  Leke, 1830’dan bu yana insanlar tarafından izleniyor. Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü‘nden 2011’de fırlatılan Juno,  4 Temmuz 2016’da Jüpiter’in yörüngesine girmişti. O tarihten bu yana 7’nci kez  Jüpiter’in yörüngesine giren Juno’nun yörüngeyi tamamlaması 53 gün sürüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ