Kamuoyu.org

Cambridge Analytica, her bir seçmeni 3 lira maliyetle manipüle etmiş

Cambridge Analytica, her bir seçmeni 3 lira maliyetle manipüle etmiş
  • TEKNOLOJİ
  • 30 Mart 2018
  • Cambridge Analytica, her bir seçmeni 3 lira maliyetle manipüle etmiş için yorumlar kapalı
  • 116 KEZ OKUNDU


50 milyon kullanıcısının verilerini seçimleri manipüle etmek için kullanan politik danışmanlık şirketi ’nın her bir seçmeni hedeflemek için 0,75 dolar harcadığı ortaya çıktı


Cambridge Analytica’nın ABD ve İngiltere’deki seçimleri etkilemek için uyguladığı dijital harekatının detayları, şirketin iç yazışmalarında ortaya çıktı.

Şirketin eski çalışanlarından Chris Wylie tarafından ortaya çıkarılan skandalda, Cambridge Analytica’nın Amerikalı seçmenlerin Facebook verilerinden oluşan psikolojik profillerini 0,75 dolardan 5 dolara kadar değişen fiyatlarla satın aldığı fark edildi.

Satın alınan bu veriler, AIQ tarafından geliştirilen Ripon isimli yazılım kullanılarak seçmenlerin kararlarını etkilemek için kullanıldı. Yazılımın ismi ise önemli bir detay teşkil ediyor. Ripon, ABD’nin Wisconsin eyaletinde bulunan ve Cumhuriyetçi Parti’nin kurulduğu şehir olma özelliğini taşıyor.

2016 ABD Başkanlık Seçimleri’nde Donald Trump için çalışan Cambridge Analytica, Facebook verilerinin Trump’ın kampanyasında kullanıldığı iddialarını reddediyor.

 

Kaynak: HaberTürk

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ