Kamuoyu.org

Çin Ay’ın Karalık Tarafına Koloni Kurmak İçin Çalışmalara Başladı

Çin Ay’ın Karalık Tarafına Koloni Kurmak İçin Çalışmalara Başladı
  • YAŞAM
  • 12 Temmuz 2017
  • Çin Ay’ın Karalık Tarafına Koloni Kurmak İçin Çalışmalara Başladı için yorumlar kapalı
  • 113 KEZ OKUNDU

’in başkenti ’de başlayacak proje kapsamında Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bölümü’nden seçilmiş olan 4 gönüllü öğrenci, 200 gün boyunca bir kapsülün içerisinde yaşayacak.

Çin’in 2036 yılına kadar ’ın karanlık tarafına koloni kurma isteği, bir süreden beri biliniyordu. Ay misyonu için ilk roketini önümüzdeki sene fırlatması beklenen Çin astronot eğitimlerine başladı. Ay misyonuna hazırlık için hazırlanmış 160 metrekarelik uzay kabininin simule edileceği yeni görevde gönüllü olarak seçilmiş 2’si erkek 2’si kadın olmak üzere 4 öğrenci, kapsülde 200 gün geçirecekleri sürece başladılar.

Bu pazar günü başlayan deney, Ay’da bitki yetiştirmekten idrar dönüşümüne kadar her şeyi ortaya koyacak.

Pekin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bölümü’nden seçilmiş olan gönüllü öğrenciler Lunar Palace-1 isimli kapsülün içerisine yerleştirildiler ve 200 gün boyunca burada kalacaklar. Pekin Üniversitesi Havacılık ve Uzay bölümün Öğretim Üyesi ve projenin baş mimari Liu Hong insan sağlığı için gereken her şeyi dikkatle hesapladıklarını söyledi.

Hong’un açıklamalarına göre oksijen, istasyondaki bitkiler tarafından üretilecek. Bu oksijen, insanlar, hayvanlar ve atık maddeleri parçalayan organizmaları karşılayacak kadar yeterli düzeyde dizayn edilmiş. Fiziksel ihtiyaçları tatmin etmenin deneyin bir parçası olduğunu söyleyen Liu, kısıtlamaların zihinsel etkisini ölçmeye çalıştığını ve bu süreçte öğrencilerin depresyona girebileceklerini söyledi.

Gönüllü grup zihinsel etkilerin yanı sıra 200 gün boyunca güneş ışığı olmadan yaşamanın etkilerini de gözler önüne serecek. Bütün bu deneyin sürekli kontrol altında tutulacak ve gerektiği taktirde iptal edilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ