Kamuoyu.org

Çin’den Sert Tepki!

Çin’den Sert Tepki!
  • DÜNYA
  • 15 Ağustos 2017
  • Çin’den Sert Tepki! için yorumlar kapalı
  • 161 KEZ OKUNDU

, Başkanı ’ın Pekin yönetiminin ticaret uygulamalarına soruşturma başlatılması emrine “Ciddi endişe duyuyoruz.” ifadesiyle tepki gösterdi.

Çin Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu soruşturmadan ciddi endişe duyulduğu ve Çinli firmalara zarar vermesi ya da ticaret anlaşmalarını ihlal etmesi durumunda harekete geçileceği belirtildi.

ABD‘nin tarafsız gerçeklere saygı duyması çağrısı yapılan açıklamada, yönetiminin çoklu ticaret kurallarını hiçe sayması ve iki ülke arasındaki ilişkiye zarar verecek bir tutum benimsemesi durumunda, Çin tarafının da bu durumu oturup izlemeyeceği, “bütün uygun önlemleri alarak” yasal hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunacağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, ABD tarafının çoklu ticaret kurallarını “yok eden taraf” olmamasının ve bu alanda yapılan taahhütlere bağlı kalmasının beklendiği ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikalı yetkililere Çin’in ticari uygulamaları hakkında 1974 ‘nun 301. maddesi uyarınca soruşturma başlatmasını emretmişti. Çin’in ülkeye giren yabancı şirketlerden pazar erişimine karşılık talep ettiği öne sürülüyor.

Kanunun ilgili kısmı, devlet başkanına, ülkenin sanayi kuruluşlarını diğer ülkelerin “adil olmayan” ticari uygulamalarından korumak için söz konusu ülkelere tek taraflı uygulama ve ticari kısıtlamalar getirme yetkisi veriyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ