Kamuoyu.org

Çinli Bilim İnsanları, Dünyanın En Büyük Sanal Evrenini Yarattılar

Çinli Bilim İnsanları, Dünyanın En Büyük Sanal Evrenini Yarattılar
  • BİLİM TEKNİK
  • 31 Temmuz 2017
  • Çinli Bilim İnsanları, Dünyanın En Büyük Sanal Evrenini Yarattılar için yorumlar kapalı
  • 285 KEZ OKUNDU

Çinli bilim insanlarının yaptıkları deneylerde, evrenin nasıl başladığını anlamak için simule edilmiş bir oluşturuldu.

 

Saniyede 125 petaflop işlem kapasitesiyle dünyanın en hızlı bilgisayarı ünvanı bulunan Sunway-TaihuLight’da yapılan deneyler sonucunda, bir evren oluşturuldu.

Hong Kong merkezli South China Morning Post gazetesine göre Sunway’da yapılan sanal evren, Haziran’da Zürih Üniversitesi astrofizikçileri tarafından yapılan deneyden tam 5 kat daha büyüktü. Yine de Zürih’de 80 saat süren deneyin aksine bu deney yalnızca 1 saat sürdü. Çinli bilim insanları, bu deneyin Sunway-TaihuLight için bir ısınma egzersizi olduğunu belirttiler.

Kozmosu simule eden bilim insanları, bu sayede uzayın gizemlerini çözmeye çalışıyorlar.

Bu deneyler sonucunda karanlık madde ve karanlık enerji cisimleri aydınlatılarak somut bir bilgiye çevrilebilir. Örneğin ’de yapılan deneyde Bing Bang’den (Büyük Patlama) yaklaşık 10 milyon yıl sonra oluşan bir evren simule edildi. Evrenin yaşına bakıldığında 10 milyon yıl, insan ömründe birkaç saniyeye denk geliyor. Sanal evren deneyinde ekip lideri Gao Liang’ın açıklamasına göre deney daha ileri gidebilirdi, ancak süper bilgisayarın o gün başka müşterileri de vardı. O yüzden deney kısa kesilmek zorunda kaldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ