Kamuoyu.org

Cushing Sendromu nedir?

Cushing Sendromu nedir?
  • SAĞLIK
  • 12 Temmuz 2017
  • Cushing Sendromu nedir? için yorumlar kapalı
  • 198 KEZ OKUNDU

, Türkan Şoray ile yeniden gündeme geldi. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen Cushing Sendrom’unun anlamı merak konusu oldu. Peki nedir?

Cushing Sendromu, kanda kortizol hormonunun yükselmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Aynı zamanda bu Cushing Sendromu stres hormonu olarak da bilinmektedir. Kortizolun fazlası zarar verdiği ön görülür. Makul seviyedeki hali ise vücut için gereklidir; örneğin enfeksiyon durumlarında ise vücudu bu duruma hazırlar. Sık sık Romatalojik, hemotolojik ve alerjik halinde elde edilir. Glukokortikoid laçların uzun süre kullanan biri bu neden yüzünden kaynaklanabilir. Ayrıca böbrek üstü bezinde gelişen kitle ise kortizol hormonunu fazla üretiminden oluşabilmektedir. Hipofiz bezinde kitle oluşumu halinde ise bu kitleler de ACTH hormonunu üretiminden fazla üreterek Chushing Sendromu hastaliği gelişimine neden olabilmektedir.

Cushing sendromu (Cushing hastalığı ile karıştırlılmamalıdır), 1932 yılında Harvey Williams Chhing tarafından tanımı ilk kez konmuş olan kortizol hormonunun olağanın bile üstünde olarak bilinir. Bu düzeyde ise olduğu durumlarda ise ortaya çıkan belirtiler bütünü olarak bilindi. Diğer isimleri ise Itsenko Cushing sendromu, hiperadrenokortisizm yada hiperkortisizm olarak bilinir. Cushing sendromunun alışılmış nitelikleri ile kilo artması (hipertansiyon), ve derinin zayıflaması sonucunda oluşan çizgilerdir. Her hastada bu belirtiler gözleneme durumuda olabilmektedir. Belirtilerin sonucunda ağırlığı ve niceliği hastanın nedenli uzun bir süre kortizol etkisinde kalmasına bağlı olmaktadır. Kimi belirtiler ise bu durumdan bağımsızdır. İveğen olarak da gelişebilmektedir. Örneğin, uyluk keğinin baş bölgesinin iveğen doku ölümüne uğraması (akut aspetik nekroz) çok kısa bir süredir hafif izleyen, yada yıllardır ağır izlenmekte olan Cushing sendromlu hastalarda da rastlanabilmektedir.

Bu sendrom bulgularının çoğu ise Cushing sendromuna özgü olunmadığından dolayı tanısı başka durumlarda karıştırılabilmektedir. Örneğin, psikiyatrik düzensiz olanlar ise çok kistli yumurtalık sendromu, metabolik sendrom, obezite gibi bu durumlar karşılığında ise Cushing sendromu’na benzer bulgulara rastalanabilmektedir. Bu olaydan dolayı, bir hastada hpertansiyon, yüksek kan şekeri, ruhsal bozukluklar, enfeksiyon, kanda artış yapan pıhtılaşma eğilime rastlanıldığında ise bu sendromdan kuşkulanılmalı ve tanı konmaya çalışılmalıdır, çünkü bu durum sağaltılabilmektedir ve karmaşıklıkları ise önlenebilir bir sendromdur.

Kimler Test Yapılmalı?

Kan şekeri kontrol edilmeyen hastalar, yüksek tansiyonlu olanlar, genç yaşta kemik erimesi olan hastalar, cildinde berelenme olanlar ve cildinde morarmaları kırmızımsı çatlakları bulunan hastalar, Morbid obezitesi olan hastalar, vücutta aniden gelişen tüylenme sonucunda sorun yaşayan hastalar, Boy uzamasında veya geri kalanlar ve kilosu ise hızlı artan çocuklar, başka bir nedenle çekilen tomografi ve MR’da böbrek üstünde kitle saptanan hastalar. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Yavuz Selim Demir, Cushing Sendrom’unda tedavinin genel üzerinde ise cerrahi olarak bilindiğini vurgulayarak söyleyedi ve cerrahiye uygun olmayan hastalar ise medikal tedavisi görülmesi gerektiğini göz önünde bulundurdu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ