Kamuoyu.org

D-8 Zirvesi Başladı İlk Konuşmayı Cumhurbaşkanı Eroğan Yaptı.

D-8 Zirvesi Başladı İlk Konuşmayı Cumhurbaşkanı Eroğan Yaptı.
  • GÜNDEM
  • 20 Ekim 2017
  • D-8 Zirvesi Başladı İlk Konuşmayı Cumhurbaşkanı Eroğan Yaptı. için yorumlar kapalı
  • 164 KEZ OKUNDU

D-8 zirvesi Cumhurbaşkanı ’ın konuşmasıyla başladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lütfi Kırdar Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi’nde konuştu:

“Ülkelerimiz arasındaki ticarette artık milli para birimlerini kullanmanın önünü açarsak D-8 tarihinde bir devrime imza atarız. Yerli milli paralarla ticaretimizi yaptığımız da ülkelerimiz kazanacak.”

“İş Birliğiyle Fırsatları Çoğaltmak” temasıyla düzenlenen “D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi“, ’nin ev  sahipliğinde başladı. Zirvenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın konuşmasından satır başları:

Sözlerimin hemen başında 1997 yılının kasvetli atmosferinde D-8’in kuruluşuna liderlik eden merhum Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın rahmetle tazimle yad ediyor, Rabbim mekanını cennet eylesin diyorum.

Kürsel ve bölgesel sorunlar açısından oldukça kritik bir dönemde yapılan bu toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Niyetimiz hayır, akıbetimiz de hayır olacaktır.

Geride bıraktığımız 20 yıl zarfında o zamanki endişelerimizin ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor.  Her 10 yılda bir tekrarlanan ekonomik krizlerle buraya geldik. Mevcut küresel sistem çıkarları garanti altına alınmış bir avuç mutlu azınlık dışında kimseyi tatmin etmiyor.

Birileri kasıtlı bir şekilde islam’la teröristi özleştirmeye çalışıyor. D-8’in ilklerine olan ihtiyaç azalmak yerine daha da artıyor. D-8 ülkeleri olarak 3 kıtaya hakim durumdayız. Genç ve dinamik bir nüfusumuz var. D-8 ülkeleri olarak tam potansiyelimizi tam anlamıyla harekete geçirmek konusunda sıkıntılar yaşıyoruz.

D-8 ÜLKELERİNE FLAŞ ÇAĞRI

Savunma sanayi başta olmak üzere birçok alanda ortak üretim projelerine girebiliriz. Her şeyin değiştiği bir dünyada D-8’in yerinde sayması kabul edilemez. Teşkilatımızı yeni katılımlarla tahkim etmeliyiz. Eğer burada nitelikli çoğunluk getirirsek karar alma süreci hızlanacaktır. Eğer proje destek fonunu hayata geçirirsek daha verimli bir örgüt oluruz

Ülkelerimiz arasındaki ticarette artık milli para birimlerini kullanmanın önünü açarsak D-8 tarihinde bir devrime imza atarız. Kur baskısı altında ekonomiyi eritmeye gerek yok, dolar ve euro baskısında ekonomiyi eritmeye gerek yok. Milli ve yerli parayla ticaret yaparsak ülkelerimiz kazanır. Bir takas odası kurulması için merkez bankalarımızı bir araya getirelim.

LİDERLER AİLE FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen, zirve kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve D-8 üye ülkelerinin temsilcileri aile fotoğrafı çektirdi.

Zirvede, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari, Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Yusuf Kalla, Başbakanı Abbasi,  Malezya Başbakan Yardımcısı Zahid Hamidi,  Bangladeş Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Şehriyar Alem ve   Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamdi Loza yer alıyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı ve Gine Cumhurbaşkanı Alpha  Conde’nin misafir ülke cumhurbaşkanları olarak katıldığı zirvede, KEİ, EİT, İKB,  İİT, BM, IRCICA, SESRIC’ten temsilciler bulunuyor.

TÜRKİYE’NİN DÖNEM BAŞKANLIĞIYLA D-8’İN İKİNCİ DÖNEMİ BAŞLAYACAK

Dünyanın gelişmekte olan 8 ülkesinin, ilki Türkiye’de olmak üzere üye ülkelerde düzenlenen zirvelerin ilk döngüsünün tamamlamasının ardından ikinci kez ‘da bir araya gelmesiyle D-8’in tarihinde ikinci dönem başlayacak. Örgütün “fikir babası” Türkiye, ikinci kez ev sahipliğini yaptığı zirveyle D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütünün ikinci dönemine güçlü bir vizyon getirmeyi hedefliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ