Kamuoyu.org

Darbe Gecesi Erdoğan’ı Taşıyan Uçağın Pilotu İşten Çıkarıldı

Darbe Gecesi Erdoğan’ı Taşıyan Uçağın Pilotu İşten Çıkarıldı
  • GÜNDEM
  • 13 Temmuz 2017
  • Darbe Gecesi Erdoğan’ı Taşıyan Uçağın Pilotu İşten Çıkarıldı için yorumlar kapalı
  • 120 KEZ OKUNDU

’da ’ı Dalaman’dan İstanbul’a getiren pilot, uçağın ‘transponder’ını kapatmadığı için güvenlik sorgulamasına takıldı. Şubat ayında işten çıkarılan pilotun, Bank Asya’ya para yatırdığı da ortaya çıktı.

TSK içindeki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimi gecesi Erdoğan’ı Dalaman’dan İstanbul’a getiren uçağı kullanan kaptan pilot Barış Yurtseven’in şubat ayında THY ile ilişiğinin kesildiği ortaya çıktı. Erdoğan’ın kalkıştan önce pilotlara, “Bana mertçe söyleyin, kimden yanasınız?” diye sorduğu belirtilmişti.

BANK ASYA’YA PARA YATIRDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Uçağının ‘transponder’ını açık bırakan Yurtseven, THY’nin yaptığı güvenlik sorgulamasına takıldı; Bank Asya’ya para yatırdığı belirlendi. Ancak kaptan pilot savunmasında, söz konusu parayı çocuğunun okul taksidi için açılan hesaba yatırdığını, ‘FETÖ’ ile bağlantısının olmadığını söyledi. Yurtseven’in ‘FETÖ’yle bir bağı tespit edilememesine rağmen şubat ayında işine son verildiği ortaya açıktı.

O GECENİN HİKAYESİ

Dalaman-İstanbul uçuşu, İzmir’de bekletilen TC-ATA uçağıyla yapılacaktı. G450 tipi jet, Adnan Menderes Havalimanı’ndan gece yarısında Dalaman’a gitmek üzere havalandı. 00.40’ta Dalaman’a indi. Hemen yakıt alındı. Bu sırada Marmaris’ten Erdoğan’ı alan helikopter alçaktan uçarak Dalaman’a ulaşmıştı. VIP uçaklar, THY tarafından işletildiği için pilotlar normal yolcu uçağı gibi ‘TK8456’ çağrı kodu ile plan doldurdu. Saatler 01.43’ü gösterirken Gulfstream G450 uçağı havalandı.

Uçağın Sinyalleri İnternet Üzerinden Yayın Yapan Sisteme Düşüyordu

Ancak TC-ATA uçağının ‘transponder’ adı verilen, hava trafik kontrol merkezindeki radara yükseklik, hız, uçuş yönü gibi bilgileri ileterek uçağın tanımlanmasını sağlayan sistemi açıktı. Bu sinyaller, internet üzerinden yayın yapan Flightradar24.com sitesinin sistemine de düşüyordu. Uçağı, internetten bu siteye giren herkes Türkiye haritasını açtığında görebiliyordu. Cep telefonlarından da mobil uygulamayla rahatça izleniyordu. Standartlara göre transponderın açık olması gerekiyor, ancak darbe girişimi nedeniyle pilotun kuralların dışına çıkarak sistemi kapatması gerektiği belirtiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ