Kamuoyu.org

DEAŞ’lı Teröristler ABD-YPG Korumasında Böyle Tahliye Edilmiş

DEAŞ’lı Teröristler ABD-YPG Korumasında Böyle Tahliye Edilmiş
  • GÜNDEM
  • 14 Kasım 2017
  • DEAŞ’lı Teröristler ABD-YPG Korumasında Böyle Tahliye Edilmiş için yorumlar kapalı
  • 202 KEZ OKUNDU

DEAŞ’lı teröristler -YPG korumasında böyle tahliye edilmiş…

DEAŞ-ABD-’nın ittifakını gözler önüne seren görüntüler ortaya çıktı. ’da sıkışan en az 350 DEAŞ’lı terörist, ABD ve PKK/ ile anlaşarak şehirden tahliye edilmişti. O görüntüler ile paylaşıldı..

Ekim ayında yüzlerce DEAŞ‘lı terörist, ABD ve PKK/PYD ile anlaşarak şehri konvoylar halinde terk etmişti. Yayınlanan görüntülerde, DEAŞ’lı teröristlerin ABD ile PKK/PYD koruması altında şehri terk ettiği görüldü. Kanlı ittifakın görüntülerini İngiliz yayın kuruluşu BBC yayınladı.

ABD öncülüğündeki askeri koalisyon, 350 DEAŞ’lının “gizli anlaşma” ile tahliye edildiğini kabul etti. Kentten konvoylarla ayrılan DEAŞ’lı teröristlerin,  ve Türkiye sınırına kadar ulaştığı iddia ediliyor.

PKK/PYD daha önce Münbiç’te de DEAŞ ile tahliye anlaşması yapmıştı.

RAKKA’YI TERÖR ÖRGÜTÜNE TESLİM ETMİŞLERDİ

Terör örgütü PKK/PYD, ‘nin Rakka kentini, DEAŞ’tan almıştı. ABD eliyle işgal edilen Rakka, PKK’ya teslim edilmişti. Teröristler, şehrin merkezine teröristbaşı Öcalan’ın posterlerini asmıştı. Gizli anlaşmanın görüntülerini paylaşan BBC dahil birçok Batılı yayın organları ise, Rakka’nın PKK’nın eline geçmesini zafer gibi duyurmuştu.

DEAŞ'lı teröristler ABD-YPG korumasında böyle tahliye edilmiş

Rakka’yı ABD ile PKK korumasıyla terk eden DEAŞ’ın konvoyunun izlediği rota da böyle görüntülendi…

RUSYA, RAKKA’DAKİ KİRLİ ANLAŞMAYI AÇIKLAMIŞTI

Rusya’nın Suriye’deki birliklerinin komutanı Orgeneral Sergey Surovikin, terör örgütü PKK/YPG’nin DEAŞ’ın çatışmadan Rakka’dan çekilmesi için örgüt liderleriyle anlaştığını ve dünya kamuoyunun yanıltılması için şiddetli çatışmalar çıktığı yönünde  yapıldığını belirtmişti.

“ABD, PKK/PYD İLE DEAŞ’IN ANLAŞMASINA SAYGI DUYUYOR” 

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon), terör örgütü  PKK/PYD’nin Rakka’yı terk etmeleri için DEAŞ ile gizli anlaşma yaptığı  haberlerine ilişkin, anlaşmanın parçası olmadıkları ancak buna saygı duydukları  bildirildi.

Pentagon sözcülerinden Eric Pahon, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  terör örgütleri arasındaki anlaşmayı “yerel bir soruna bulunan yerel bir çözüm”  olarak tanımladı.

Pahon, Rakka’da sivil sayısının fazlalığından dolayı ABD öncülüğündeki  DEAŞ karşıtı koalisyonun hava saldırısı düzenlemekte zorlandığı bir durumda,  Suriye’de SDG ismini kullanan PKK/PYD’nin, DEAŞ ile söz konusu anlaşmayı  yaptığını söyledi.

Anlaşmanın tamamen sivilleri koruma amaçlı olduğunu iddia eden Pahon,  “Ortaklarımızla her zaman tam mutabık olmayabiliriz ama onların kendi sorunlarına  çözüm bulmasına saygı duyuyoruz.” dedi.

Söz konusu anlaşmanın PKK/PYD’nin kurduğu sözde Rakka Sivil Konseyi  ile Arap kabile liderleri tarafından yapıldığını dile getiren Pahon, anlaşmanın  sivil halka ve DEAŞ militanlarının ailelerine Rakka’dan çıkmaları için izin  verirken DEAŞ ile iş tutan Suriyelilere ise onları topluma kazandırmak üzere bir  fırsat tanındığını öne sürdü.

Koalisyondan üst düzey bir yetkilinin anlaşmayı gözlemlediğine de  değinen Pahon koalisyonun bu anlaşmanın aktif bir tarafı olmadığını savundu.

Sözcü, kentten ayrılan tüm sivillerin taramadan geçirildiğini,  aralarında yabancı savaşçıların bulunduğu DEAŞ militanlarının ise tutuklandığını  ifade etti.

Buna karşın birçok kaynağı, Rakka’dan anlaşma kapsamında ayrılan  DEAŞ militanlarının kaçmasına izin verildiğini belirtmişti.

AA muhabirlerinin geçen ay ortalarında yerel kaynaklardan edindiği  bilgilere göre, PKK/PYD, DEAŞ ile süren bir haftalık görüşmelerin ardından  örgütün yerli terörist savaşçılarının Rakka’yı terk etmesine izin vermiş ve söz  konusu teröristler Deyrizor’un kırsal kesimlerine tahliye edilmişti.

Her iki terör örgütünün vardığı anlaşma gereği ise DEAŞ’ın yabancı  terörist savaşçılarının çıkışına izin verilmediği kaydedilmişti.

“ANLAŞMA SIR DEĞİL”

İngiliz haber kanalı BBC’nin, ABD destekli PKK/PYD ile DEAŞ arasındaki  anlaşmayı “gizli anlaşma” olarak duyurması üzerine, ABD öncülüğündeki DEAŞ  karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Ryan Dillon, Twitter hesabından konuyla ilgili  bir açıklama yaptı.

Dillon mesajında, “Bu bir sır değil. Koalisyon 10 ve 14 Ekim’de basın  açıklamaları yaptı, BBC Radyo dahil birçok haber kuruluşu ile konuştu. Bu yerel  bir soruna yerel bir çözümdü. Koalisyon tamamen katılmasa da ortaklarımızın  kararına saygı duyduk.” ifadelerine yer verdi.

Koalisyon açıklamasında, anlaşma sivillerin bölgeden tahliyesi için  yapılmış bir düzenleme olarak duyurulmuştu. 17 Ekim’de video konferans yöntemi  ile Pentagon’a bağlanan Albay Dillon, PKK/PYD’nin iki hafta içinde Rakka’dan 4  bin 300 sivili tahliye ettiğini, 350 DEAŞ militanının ise örgüte teslim olduğunu  açıklamıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ