Kamuoyu.org

Dikkat Merkez Bankası’ndan Uyarı

Dikkat Merkez Bankası’ndan Uyarı
  • EKONOMİ
  • 08 Ağustos 2017
  • Dikkat Merkez Bankası’ndan Uyarı için yorumlar kapalı
  • 149 KEZ OKUNDU

, enflasyonunu sınırlamaya yönelik tedbirlerin geniş bir yelpazede ele alınması gerektiğini yayınladığı bir raporda vurguladı. Raporda, “Her bir alt grupta enflasyonun farklı unsurlardan etkilenebileceği tespitinden hareketle enflasyonla mücadelede çok araçlı bir tedbir setine ihtiyaç bulunduğu düşünülmektedir” denildi.

Merkez Bankası, bu yılın üçüncü raporunda, “Gıda Fiyatlarında Son Dönem Gelişmeleri” başlıklı bir çalışmaya yer verdi. Çalışmada, “Gıda grubunda fiyatlar yakın dönemde döviz kuru, arz şokları, ihracat imkanları, göreli fiyat ayarlamaları vb. nedenlerle genele yayılan yüksek artışlar kaydetmiştir. Her bir alt grupta enflasyonun farklı unsurlardan etkilenebileceği tespitinden hareketle enflasyonla mücadelede çok araçlı bir tedbir setine ihtiyaç bulunduğu düşünülmektedir” denildi.

İŞLENMEMİŞ GIDA FİYATLARI

Rapor da yer alan değerlendirmede işlenmemiş gıda fiyatlarının hem genel tüketici fiyatlarına kıyasla biraz daha yüksek bir artış eğilimine sahip olduğu hem de değişkenlik gösterdiğini belirterek, işlenmemiş gıda fiyatlarının uzun dönem eğiliminin ima ettiği yıllık artış oranının yüzde 10.6 olduğu kaydedildi. İşlenmemiş gıdanın alt kalemlerine göre de farkılık gösterdiğine değinilen çalışmada “Taze meyve, sebze ve diğer işlenmemiş gıda fiyatlarının yıllık artış eğilimleri sırasıyla yüzde 8.3, yüzde 11.5 ve yüzde 10.7’dir. Son dönemde, işlenmemiş gıda geneline yayılan yüksek fiyat artışları gözlenmiş ve tüm alt gruplarda fiyat düzeyi uzun dönem eğilimlerinin üzerine çıkmıştır. Bu dönemde, eğilimine kıyasla en olumsuz görünüm taze-meyve fiyatlarında izlenirken, sebze fiyatlarında kısmi bir düzeltme gözlenmiştir. Öte yandan fiyatların belli bir yönde daha uzun süre hareket ettiği ve sert düzeltmelerin nadir görüldüğü diğer işlenmemiş gıda grubunda görünüm bozulmuştur. Bu grupta 2016 yılı Şubat ayından bu yana eğilimin altında seyreden fiyatlar haziran ayında tekrar eğilimin üzerine çıkmıştır” değinildi.

DON OLAYI VE ARZ ŞOKU!

Taze sebze grubundaki sebze fiyatlarının üzerindeki arz şoklarının etkisinin kısa, meyve grubundaki don olayları gibi arz şoklarının etkisinin daha fazla sürdüğünü ele alan bu çalışmada, meyve fiyatlarının gıda enflasyonu açısından kısa vade de önemli bir risk taşıdığını vurguladı. taze meyve-sebzelerdeki fiyat düzeyiyle birleşerek yüksek bir yıllık enflasyonu gösterdiğini ele alan çalışmada, diğer işlenmemiş gıda fiyatlarında Ekim 2016’dan beri gözlenen yüksek fiyat artışlarının enflasyonun yayılımı açısından önemli olduğu dile getirildi.

ETE GÜMRÜKDEN GELEN FREN

Sürekli artış gösteren kırmızı ve beyaz et fiyatlarına da değinilen bu çalışmada, “Kırmızı et fiyatlarındaki artış temelde yurt içi arz eksikliğinden kaynaklanırken, beyaz et fiyatları ihracattaki güçlü seyre bağlı olarak yukarı yönlü hareketini sürdürmüştür. Ancak bu ürünlerde fiyatlara doğrudan veya dolaylı olarak etki yapacak gümrük vergisi düzenlemelerinin, önümüzdeki dönemde fiyat artışlarını sınırlayabileceği de not edilmelidir” şeklinde ele alındı.

BİRİKİMLİ  ENFLASYON %20…

Pirinç ve bakliyatlarda alınan önemlerle birlikte fiyat artışlarının yavaşladığı ancak birikimli fiyat yükselişlerinin daha fazla olduğunun da anlatıldığı çalışma da, ”Bu gelişmelerle, 2016 yılının Ekim ayından bu yana diğer işlenmemiş gıda grubunda birikimli enflasyon yaklaşık yüzde 20’ye ulaşmış ve böylelikle işlenmemiş gıda enflasyonundaki yüksek seyrin taze meyve-sebze ile sınırlı olmadığı gözlenmiştir”denildi. Sonuç olarak çalışmada her bir alt grubun enflasyonun değişik elemanlarından etkilenebileceğini belirterek,  enflasyonla mücadelede çok araçlı bir tedbir setine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ