Kamuoyu.org

Dikkat! Suça alet olabilirsiniz… İşte Çiftlik Bank'tan sonra yeni tehlike

Dikkat! Suça alet olabilirsiniz… İşte Çiftlik Bank'tan sonra yeni tehlike
  • EKONOMİ
  • 01 Nisan 2018
  • Dikkat! Suça alet olabilirsiniz… İşte Çiftlik Bank'tan sonra yeni tehlike için yorumlar kapalı
  • 137 KEZ OKUNDU

Bilişim uzmanları, Çiftlik Bank gibi sanal oyunlarının yanı sıra ’bilgisayarını açık bırak, para kazan’ vaadiyle de vatandaşların tehlike altında olduğunu söyledi. Günlük 20 dolar gibi bir kazanç fırsatı sunarak dolandırıcılığa zemin hazırlandığını belirten uzmanlar, ayrıca açık bırakılan bilgisayarların başkalarının denetimine girebileceğini, bunun da birçok bilişim suçuna zemin hazırlayabileceğini vurguladı.
Dikkat! Suça alet olabilirsiniz... İşte Çiftlik Bank'tan sonra yeni tehlike

Sanal bir saadet zinciri oluşturularak binlerce kişinin dolandırıldığı olayının ardından gözler, para kazanmayı vaat eden sanal oyunlara çevrildi. Bilişim Uzmanı Şener Kul, bu tür internet siteleri ve sanal oyunlara karşı uyarılarda bulundu.

Dolandırıcılığa yönelik uygulamaların genelde büyük paralar kazanmayı vaat ettiğini dile getiren Kul, “İnsanların bu tarz uygulamalara itibar etmesiyle olumsuz sonuçlar doğar. İlk önce sisteme para yatırmaları isteniyor, üye kazanımı oluyor. Üye kazanımı yüksek rakamlara çıktığında, sistem belli bir kısma ödeme yapabilir. İnsanlar buna kanmasın. Bazı ödemeler yapılır, bunlar tamamen gösteriş içindir. Bu tip oluşumlara hiçbir şekilde itibar edilmemeli. Saadet zinciri dediğimiz bu tip oluşumlarda mutlu ayrılan insanlara rastlamayız. Bir süre sonra çok büyük zararlarla insanların kurtulmaya çalıştığını biliyoruz. Geçmişte ülkemizde saadet zincirlerinin dolandırıcılığı gerçek hayatta olurdu, ama şimdi sanal âlemde yaşamaya başladık” dedi.

Detay Maxinette ‘Sen yat bilgisayarın çalışsın’ dediler 35 bini aşkın kişiden milyonlarca lira topladılar

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ