Kamuoyu.org

Dikkat Yumurta Zehirliyor Mu

Dikkat Yumurta Zehirliyor Mu
  • SAĞLIK
  • 06 Eylül 2017
  • Dikkat Yumurta Zehirliyor Mu için yorumlar kapalı
  • 299 KEZ OKUNDU

Yumurtada kalıntısı bulguları rastlanan ’da milyonlarca imha edilirken, Komisyonu Sözcüsü , ve ’de de bu kalıntıların olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği‘ni (AB) haftalardır “zehirli yumurta” tartışması kasıp kavuruyordu ki Türkiye’ye de sıçradı. Adı ‘fipronil’ olan ve böceklerden kurtulmak için kullanılan maddelerin kalıntılarına AB genelinde satılan yumurtalarda rastlandı ve açıklanan ikinci listede ise Türkiye’nin adı da vardı. Alman Ajansı DPA’ya bir açıklama yapan AB Komisyonu Sözcüsü Anca Paduraru, 28 üyesi bulunan AB’de 24 ülkede, içinde fipronil maddesi bulunan yumurta tespit ettiklerini, bunun dışında AB üyesi olmayan Türkiye, ABD ve Güney Afrika’da piyasaya sunulan ürünlerde de kalıntılara rastlandığını açıkladı. Bu iddiaların ardından görüştüğümüz üreticiler ise, AB’de gıda güvenliğinin çöktüğüne işaret ederek, Türkiye’nin imajına dönük bir saldırı olduğunu ve Gıda, ’ndan bir açıklama beklediklerini kaydetti.

Zehirli Yumurta15 GÜNDE BİR DENETLENİYOR

Yumurta üretiminde ruhsatlı olarak faaliyet gösteren yaklaşık 1.100 büyük üretici mevzuat gereğince, 15 günde bir bakanlık tarafından yem, yumurta ve kullanılan ilaçlara ilişkin denetimden geçiyor. AB’de skandalın patlak vermesinin ardından, Tarım Bakanlığı üreticileri sadece ‘fipronil’ maddesi yönünden denetime tabi tutmuş ve Türkiye’de kayıtlı olarak satışa sunulan yumurtalarda zehirli olduğu bilinen bu maddeye rastlanmadığını açıklamıştı. Türkiye’de fipronil maddesinin ‘ruhsatlı’ olmadığını ve kayıtlı olarak yumurta üretimi yapan şirketlerin denetimler nedeniyle bu maddeyi kullanamayacağını aktaran Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, “Türkiye’de 2-2.5 milyar kayıt dışı yumurta üretimi söz konusu. Bunların üretim izinleri yok. Yıllık 500-2 bin adetlik üretim yapan küçük işletmeler. Burada denetim söz konusu değil. Burada bu maddenin olup olmadığını bilemeyiz. Gıda otoritesi denetimleri devam ediyor. Kayıtlı firmalarda olumsuzluk yaşanmadı” diye konuştu.

Yumurta Takip Numarası, AB içinde özellikle gıda güvenliği alanında bir çöküş yaşandığını Türkiye’nin ise yumurta alanında AB’ye herhangi bir ithalat ya da ihracat yapmadığını söyledi. Türkiye’nin en büyük 3’üncü ihracatçı konumunda olduğunu ve bu alanda Türkiye’nin imajını sarsacak açıklamaların yapıldığını kaydeden Sungur, Tarım Bakanlığı‘nın bir an önce devreye girerek bu alandaki tartışmaları denetimlerle ortadan kaldırması gerektiğini söyledi. Sungur şu ana kadar Türkiye’nin ihracat yaptığı pazarlardan ise olumsuz bir geri dönüş olmadığını da aktardı. Tüketicileri ise özellikle organik adı altında satılan markasız ve sertifikasız ürünler konusunda uyaran Sungur: “Organik köy yumurtası, gezen tavuk gibi isimlerle, yüksek fiyatlarla yumurta satılıyor. Yumurtaların üzerinde TR kodu ile başlayan 14 haneli işletme numarasının olması gerekiyor. Evinize satın aldığınız yumurtada bir olumsuzluğa rastladığınızda bu işletme numarasından kimin ürettiği bulunabilir. Burada tüketicilerin dikkatli olması gerekiyor.” diye devam etti.

AB içinde yumurta krizine ilk olarak Almanya‘daki süpermarketlerde satılan yumurtalarda rastlanmıştı. Ağırlıklı olarak Hollanda ve Belçika’daki bazı tavuk çiftliklerinde üretilen ve fipronil içeren milyonlarca yumurta raflardan geri çekilip imha edilmişti. Kriz daha sonrasında ise Fransa, İngiltere ve komşu ülkeler aracılığıyla birçok AB ülkesine yayıldı. AB nezdinde başlatılan soruşturmalarda Belçikalı yetkililerin içine fipronil maddesi karışan yumurtalardan haberdar oldukları ortaya çıkmıştı. Hayvanlardaki pire, bit ve keneleri yok etmek için kullanılan bir böcek ilacı olan fipronilin kümes hayvanları gibi insanların tükettiği hayvanlarda kullanımı yasak. Ancak hayvanların bu maddeye temas etmesi durumunda tüy ve deri tarafından emilen madde yumurtalara da bulaşabiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ