Kamuoyu.org

Diş Çürüklerinden Korunmak İçin…

Diş Çürüklerinden Korunmak İçin…
  • SAĞLIK
  • 12 Temmuz 2017
  • Diş Çürüklerinden Korunmak İçin… için yorumlar kapalı
  • 158 KEZ OKUNDU

yüzeyindeki kaybını giderip çürük oluşumunu engellemek için günde 2 bardak tüketilmesi gerekiyor.

Ağız ve diş sağlığı, yeterli ve dengeli beslenmenin göstergelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Karbonhidratların ağzımızdaki bakterilerle karışması ve asit yapması sonucu günümüzün sık karşılaşılan sorunlarından olan diş çürükleri meydana geliyor. Ağzımızda asit oluşturan bakterilerin diş minesini aşındırması sonucu çürükler oluşuyor.

Diş yüzeyindeki mineral kaybını gidermek ve mineral dokusunu yenilemek için sütteki ve ye ihtiyacımız var. Bu sayede tükürük ve plaklardaki miktarlarında artış sağlayarak dişteki çürük oluşumunu engelliyor. Sütün PH değeri de diş çürüklerini engellemede önemli bir yer tutuyor.

DOĞAL SAVUNMA YÖNTEMİ

Düzenli süt tüketimiyle birlikte ağız hijyeninin de sağlanması diş çürüğü olasılığını düşürdüğünü vurgulayan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, “Aşırı asitli ve şekerli yiyecekler mikroorganizmaların etkisini artırır. Sütteki kalsiyum ve fosfor bu mikroorganizmalara doğal bir savunma sağlar” dedi.

Özellikle çocuklardaki şeker tüketiminin fazla olduğunu belirten İnanç, günde iki bardak süt içerek bu riskin önüne geçilebileceğini belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ