Kamuoyu.org

Diyabet Cerrahisiyle İlgili Bilgiler

Diyabet Cerrahisiyle İlgili Bilgiler
  • SAĞLIK
  • 23 Ağustos 2017
  • Diyabet Cerrahisiyle İlgili Bilgiler için yorumlar kapalı
  • 167 KEZ OKUNDU

Genel Cerrahi Uzmanı , cerrahisiyle ilgili bilgiler verdi.

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, “Metabolik ameliyatlar olarak da adlandırılan diyabet ameliyatlarına ya da bariatrik ameliyatlar da denir. Metabolik cerrahi yediğiniz yemek miktarı ve yediğiniz yemeklerin emilimini sınırlayan bir grup işlemdir” dedi.

Çeşitli tekniklerle uygulanabilen diyabet cerrahisi günümüzde kapalı teknik kullanılarak yapılmaktadır. Böylelikle sırasında hastanın enfeksiyon kapma riski düşer ve hastanın iyileşme süreci hızlanır.

Kilo kaybına ek olarak, diğer tıbbi sorunlar olan tip II diabetes mellitus, hipertansiyon ve hiperlipidemiyi ortadan kaldırmak için bariatrik cerrahi uygulanır. Metabolik sendrom, morbid obezite ile ilişkili çeşitli tıbbi problemlerin kombinasyonudur: yüksek tansiyon, glukoz intoleransı / insülin direnci, fazla vücut yağı ve yüksek kolesterol bu sendromun komponentleridir. Sendrom, kardiyovasküler hastalık, felç, tip 2 diyabet, böbrek hastalığı ve diğer sorunlara yol açtığından, metabolik sendromu belirlemek önemlidir. Metabolik sendromlu insanların kalp hastalığına yakalanma olasılıkları iki kat, diyabet gelişme olasılığında metabolik sendromu bulunmayan kişilerden beş kat daha fazladır. Tedavinin birincil amacı kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmaktır.

DİYABETİ İYİLEŞTİRİYOR

Az miktarda zayıflamanın yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi tıbbi problemleri iyileştirdiği bilinmektedir. Başlangıçta, bariatrik cerrahinin etkileri ağırlıklı olarak kilo kaybı olarak düşünülmüştür. Hastalar ameliyattan sonra diyabet kontrolünde belirgin bir iyileşme yaşar. Bu gözlem sayesinde bu etkinin altında yatan sebebi belirlemek için çok sayıda araştırmaya yapılmıştır. Yapılan araştırmalar, sıklıkla yapılan tüm bariatrik operasyonların tıbbi ve yaşam tarzı müdahalelerinden çok daha fazla T2DM remisyonuna neden olduğunu göstermiştir.

Yapılan obezite ameliyatları ile diyabet hastalarının % 80’inden fazlasında iyileşme görülmüştür. Ameliyat sayesinde iyileşmeler diyabet ile sınırlı değildir. Diyabet cerrahisi kardiyovasküler hastalık, kanser ve mortalite riskini de önemli oranda düşürmektedir. Diyabet rahatsızlığından kurtulmak için metabolik cerrahiden yararlanmak istiyorsanız uzman bir cerraha başvurabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ