Kamuoyu.org

Diyanet İşlerinden Bitcoin Yorumu.

Diyanet İşlerinden Bitcoin Yorumu.
  • EKONOMİ
  • 28 Kasım 2017
  • Diyanet İşlerinden Bitcoin Yorumu. için yorumlar kapalı
  • 199 KEZ OKUNDU

’nden ve yorumu

“Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” şeklinde sorulan soruya ’nden cevap geldi. Verilen cevapta kripto paraların merkezi bir otoriteye sahip olmadığına ve bu yüzden devlet teminatı altında olmadığına dikkat çekilirken, değer kazanıp kaybetme konusunda spekülasyonlara açık olması ve kara aklamak için kullanıldığı gerekçesiyle şu aşamada dinen uygun olmadığı belirtildi.

Bitcoin, Ethereum ve daha yüzlerce kripto para… Hızla dünyaya yayılıyorlar ve market hacimleri şimdiden 300 milyar doları geride bırakmış durumda. Süratle gelişen ve büyüyen bu teknoloji tüm dünyadan insanların ilgisini çekerken, daha 10 sene öncesine kadar var olmadığı için günlük hayata uyumu konusunda da soruları beraberinde getiriyor. Devletler ve finansal kurumlar Bitcoin ve arkadaşları hakkında nasıl düzenlemelere gideceklerini tartışırken kripto koinler pek çok kurumun da gündemine girmiş durumda. Bu kurumlardan birisi de Diyanet İşleri.

BitcoinTalk’ta yer alan konu başlığında da belirtildiği üzere, Din İşleri Yüksek Kurulu ’na “Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraları yatırım amaçlı almak caiz midir?” şeklinde bir soru yöneltiliyor. Din İşleri ise kripto paraların merkezi bir otoriteye sahip olmadığına ve bu yüzden devlet teminatı altında olmadığına dikkat çekerken değer kazanıp kaybetme konusunda spekülasyonlara açık olması ve kara para aklamak için kullanıldığı gerekçesiyle şu aşamada dinen uygun olmadığı yönünde soruyu cevaplıyor.

Diyanet İşlerinden Sanal Para Yorumu

Diyanet’in açıklamalarına karşın hatırlamakta fayda var ki, 2008 yılından önce de altın ve dolar ile kara para aklanıyordu. Buna ek olarak döviz piyasası da tamamen spekülasyona açık, Trump-Kim gerginliğinin piyasalara yaratığı etkiye ve her FED açıklamasından önce kulağını FED’in politikalarına veren yatırımcılara hepimiz tanık olduk, olmaya da devam ediyoruz.

Oturmuş yargılarla dünyayı ele almak yerine gelişen bu inovatif teknolojiyle neler yapılabileceğine odaklanmak sanırım herkesin yararına olur…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ