Kamuoyu.org

Dolar Çakıldı, Borsa Sert Yükseldi.

Dolar Çakıldı, Borsa Sert Yükseldi.
  • EKONOMİ
  • 05 Aralık 2017
  • Dolar Çakıldı, Borsa Sert Yükseldi. için yorumlar kapalı
  • 229 KEZ OKUNDU

, karşısında güne yükselişle başlamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın konuşmasıyla hızla düşüşe geçerken İstanbul günü sert artışla kapattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtdışına  çıkaranlarla ilgili sözlerine açıklık getirmesinin ardından piyasalar hareketlendi. Dolar 3.8868 TL,  ise 4,5971 TL, seviyesine kadar geriledi.
Dolar/TL TSİ 18.20 itinarıyla günlük bazda yüzde 0,64 düşüşle 3.8883”ten, euro ise yüzde 1,15 düşüşle 4,6020’den işlem görüyor.
Cumburbaşkanı’nın açıklamaları Borsa İstanbul’da da etkisini gösterdi. BİST 100 endeksi açıklamanın ardından hızla yükselişe geçerek 105 bin seviyesinin üzerini gördü.  günü (%1,60) 1.655,89 puan artışla 105.214,87 puandan kapattı, İşlem hacmi ise 4,99 milyar TL oldu.

“İSTEYEN HERKESİN YURTDIŞINA PARASINI ÇIKARMA HAKKI VAR”

Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen “Engelleri Aşanlar 2017” programında yaptığı konuşmada, dünkü sözlerine açıklık getirerek şunları söyledi:
“Dün bazı sinyalleri aldığımı belirtim. Önce orayı düzeltelim. Malvarlığını başka ülkelere kaçıranların bulunduğunu söylemiştim. Farklı değerlendirmeler yapıldığını gördüm. Türkiye,  ekonomisine sahip bir ülkedir. İsteyen herkesin yurtdışına parasını çıkarma hakkı vardır. Yurtdışından  çekmenin yanında yurtdışına  yapan da bir ülkeyiz. Yatırım için yurtdışına kaynak götürene, ihracat arayışı içinde olana, ticaret yapana asla sözümüz yoktur, olamaz.
Benim  hareketlerinin sınırlandırılmasıyla ilgili bir talebim veya talimatım söz konusu değildir. FETÖ gibi, PKK gibi terör örgütleri ile iltisaklı oldukları için paralarıyla beraber bu ülkedeki kaynakları yurt dışına kaçıranlar zaten haindir. Bunu söylüyorum. Onlarla ilgili nefes tüketmeye de gerek duymuyorum. Benim söylediğim, ülkemizin diğer saldırıların yanı sıra ekonomik olarak da baskı altına alınmaya çalışıldığı şu dönemde işadamlarımızın yerli ve milli duruş sergilemeleri gerektiğidir. İş adamlarımız, şayet bu dönemde Türkiye ekonomisine sahip çıkmayacaklarsa soruyorum ne zaman çıkacaklar?”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ