Kamuoyu.org

Dünya Ayağa Kalktı, Trump Erteledi! Kudüs Kararı Bekleniyor.

Dünya Ayağa Kalktı, Trump Erteledi! Kudüs Kararı Bekleniyor.
  • DÜNYA
  • 05 Aralık 2017
  • Dünya Ayağa Kalktı, Trump Erteledi! Kudüs Kararı Bekleniyor. için yorumlar kapalı
  • 1.972 KEZ OKUNDU

Beyaz Saray, liderinin Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den ’e taşımayı şimdilik rafa kaldırdığını duyurdu. Ancak halen Trump tarafından ’ün ’in başkenti ilan edilme riski devam ediyor.

Filistinliler böyle bir kararın açık savaş ilanı olacağını söylerken, ’den Fransa’ya bütün dünya Trump’ı durdurmayı deniyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ’ın adımının endişe verici olduğunu belirterek “ABD’nin bu hatayı yapmayacağını umuyoruz” dedi.

Tüm dünya ve Ortadoğu, ABD Başkanı ’ın Kudüs kararını vermesini bekliyor.

Beyaz Saray, İsrail Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma adımının şimdilik ertelendiğini gece yarısı duyurdu.  ilan edilmesi beklenen kararın ardından gözler şimdi de Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasında. Halen Trump’ın böyle bir adım atma ihtimali bulunuyor.

Bütün bölgeyi yangın yerine çevirebilecek Washington‘ın Kudüs planına en son tepki Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan geldi. Trump’ı arayan Fransa lideri, Kudüs kararından endişe duyduğunu belirterek kutsal kentin statüsünün değişmemesini istedi.

‘Ölüm öpücüğü’ olur!

 haber ajansına konuşan Filistin’in ABD Delegasyonu Temsilcisi Hüsam Zomlot, söz konusu adımın iki devletli çözüm için ölüm öpücüğü olacağını söyledi.

Filistin lideri Mahmud Abbas, “Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasına yönelik her hangi bir adım ya da ABD’nin büyükelçiliği Kudüs’e taşıması barış sürecinin geleceğine tehdit oluşturur ve Filistinliler, Araplar ve uluslararası açıdan kabul edilemez” dedi.

Dünya Ayağa Kalktı, Trump Erteledi! Kudüs Kararı Bekleniyor.

Ateşle oynuyor!

Batı Şeria ve Gazze’de yaşayan tüm Filistinliler, Trump’a karşı öfkeli. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Merkez Komitesi Üyesi Zekeriya el-Ağa, Trump’ın söz konusu kararı vermesi halinde bunun bir savaş ilanı anlamına geleceğini belirtti.

Yine Reuters’a konuşan eski ABD terörle mücadele yetkilisi Daniel Benjamin, yaşananları tek cümleyle özetliyor: “Bu ateşle oynamak!”

Suudi ‘ın ABD Büyükelçisi Prens Halid bin Selman, barış sürecinin ilerlemesine büyük zarar verebileceğini ve bölgede tansiyonu yükselteceğini belirtti. Riyad yönetimi, Washington’ı iki devletli çözüm umudunun son bulacağı yönünde uyarıyor.

Ankara’dan net mesajlar

Türkiye de ABD’nin adımına karşı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu sabah yaptığı açıklamada Washington’ın hamlesinin endişe verici olduğunu belirterek “ABD yönetiminin bu hatayı yapmayacağını umuyoruz” diye konuştu. Sözcü Kalın, “Karar yeni gerilim ve çatışmalara neden olur” ifadesini kullandı.

Ankara’nın 1967 sınırlarını savunduğunu belirten hükümet sözcüsü  da, “Bölgeyi lütfen yeni felaketlere, yeni çatışmalara, yeni kargaşalara sürükleyecek adımlar atmaktan kaçının. Türkiye’nin duruşu bugüne kadar bu konuda neyse bundan sonra da o olacaktır. Oldu bittilere karşı Türkiye’nin ‘evet’ demesini kimse Türkiye’den beklememelidir” dedi.

Dünya Ayağa Kalktı, Trump Erteledi! Kudüs Kararı Bekleniyor.

Ürdün Kralı Türkiye’ye geliyor

Dün ABD’yi uyaran Ürdün Kralı II. Abdullah, yarın Türkiye’ye geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile mevkidaşının gündemlerinden biri, Kudüs.

İşgalci İsrail Kudüs’ü başkenti olarak görse de bu dünya tarafından kabul edilmiyor. Filistinlilere göre, 1967 yılında İsrail tarafından el konulan Doğu Kudüs başkentleri.

ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını belirleyen karar, 1995 yılında Kongre’de onaylandı ancak bugüne kadar hep askıya alındı. Yasanın altı aylık askıya alma süresi, günler içinde dolacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ