Kamuoyu.org

Dünya Sağlık Örgütünden Kara Veba Açıklaması.

Dünya Sağlık Örgütünden Kara Veba Açıklaması.
  • SAĞLIK
  • 08 Kasım 2017
  • Dünya Sağlık Örgütünden Kara Veba Açıklaması. için yorumlar kapalı
  • 257 KEZ OKUNDU

“Yeni salgınının tedavisi yok”

, şu ana kadar 127 kişinin ölümüne neden olan Kara Veba hastalığının tedavisi olmadığını duyurdu.

Dünya Örgütü () Afrika’da ortaya çıkan ve yaklaşık bin 300 insana bulaşan Kara Veba hastalığının tedavisi olmadığını ve hastalığın ölüm oranının yüzde 88 olduğunu açıkladı. Bölgedeki sağlık kriz merkezi, ölümlü vakaların 5 günde yüzde 37 arttığına dikkat çekti.

Başlangıç belirtileri ateş, üşüme, baş ağrısı ve adele ağrısı olan ve Kara Veba olarak da bilinen Marburg virüsü hastalığı, şu ana kadar 127 kişinin ölümüne neden oldu. Ebola’ya benzeyen hastalıkta, vakaların yüzde 88’i ölümle sonuçlanıyor.

WHO’nun internet sitesinden yapılan açıklamada, “Marburg virüsü hastalığı özel bir tedavisi olmayan, ölüm oranı yüksek nadir bir hastalıktır. Virüs kan, vücut sıvısı ve hastalık bulaşmış insanlar veya maymun ve meyve yarasası gibi hayvanların dokusu ile doğrudan temas yoluyla bulaşıyor” denildi.

WHO hastalığın erken teşhisi durumunda su kaybının giderilmesinin ve semptomatik tedavinin hayatta kalma şansını artırdığını, fakat şu anda virüsü tamamen etkisiz hale getirebilecek lisanslı bir tedavi olmadığını açıkladı.

WHO Afrika Bölge Ofisi Acil Durumlar Teknik Koordinatörü Dr. Zabulon Yoti, “Acil müdahalede toplumun da sorumluluk alması çok önemli” dedi ve sağlık yetkililerini başarı ve sürdürülebilirlik kapasitelerini artırmak için yerel toplumla birlikte çalışmaya, gelenek ve görenekleri daha iyi anlamak için çabalamaya çağırdı.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Eylül ayında başlayan salgın hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu söylemişti.

Madagaskar’ın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Air Seychelles, Ekim ayının başlarında uçuşlarını durdurmuş ve Madagaskar’daki hava alanları, hastalığın yayılmasını engellemek için yolcularını sağlık taramasından geçirmeye başlamıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ