Kamuoyu.org

Dünyanın Gözü Zimbabve’de Asker Sokağa İndi.

Dünyanın Gözü Zimbabve’de Asker Sokağa İndi.
  • DÜNYA
  • 15 Kasım 2017
  • Dünyanın Gözü Zimbabve’de Asker Sokağa İndi. için yorumlar kapalı
  • 224 KEZ OKUNDU

Tanklar başkentte yolları kapattı! Dünya soluğunu tutarak izliyor

ülkesi ’de bu askerler hükümet binası, meclis ve yüksek mahkemeye giden yolları kesti. AP’nin servis ettiği son fotoğraflarda, silahlı askerlerin yollarda sivillerin üstünü aradığı görülüyor.

Ülkedeki çalkantının zirveye çıkması üzerine halk banka şubelerine koşup para çekmeye başladı. Banka şubeleri ve ATM’ler önünde kuyruklar var.

Afrika’nın güneyinde yer alan Zimbabve’de dün akşamüstü başlayan askeri hareketlilik, bu Sabah zırhlı araçların başkent ’de meclis, hükümet binaları ve yüksek mahkemeye giden yolları kapatmasıyla devam ediyor.

  ajansı, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde zırhlı araçlarla birlikte silahlı askerlerin de sokaklarda olduğunu bildiriyor.

Ülkedeki çalkantının zirveye çıkması üzerine halk banka şubelerine koşup para çekmeye başladı. Banka şubeleri ve ATM’ler önünde kuyruklar var.

Gece geç saatlerde başkentte patlama sesleri duyuldu, caddelerde de askeri araçlar görülmeye başladı. Sabah saatlerinde ise tankların yolları kapattığı görüldü.

Televizyondan bildiri okudular!

Zimbave Ordusu, devlet televizyonunu ele geçirdikten sonra bir açıklama yapmış ve ‘askeri darbe’ haberlerini yalanlamıştı.

93 yaşındaki Cumhurbaşkanı ’nin yerine geçecek yardımcısı Emmerson Mnangagwa’yı görevden alması, ülkeyi türbülansa soktu. Mnangagwa’nın ile sıkı ilişkileri bulunuyor.

Devlet televizyonu ZBC’de bir general tarafından okunan ordu bildirisinde, “Amacımız Cumhurbaşkanı Robert Mugabe’yi iktidardan indirmek değil, çevresindeki suç şebekesini çökertmek” denildi. Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Mugabe ve ailesi güvende. Ancak Devlet Başkanı Mugabe ve eşi Grace Mugabe’nin nerede olduğu henüz bilinmiyor.

Açıklamanın ardından ülkenin Maliye Bakanı Ignatius Chombo gözaltına alındı.

Zimbabve Büyükelçiliği’ni kapatan , ülkedeki tüm vatandaşlarından evlerinden çıkmamalarını istedi.

Geçen hafta başlayan gerilimde Cumhurbaşkanı Mugabe’nin hamlesi karşısında  Başkanı Constantino Chiwenga askeri müdahale tehdidinde bulunmuştu.

Askeri baskıya boyun eğmeyeceğini duyuran iktidar partisi Zanu-PF, Genelkurmay Başkanı Chiwenga’yı ‘vatana ihanet’le suçluyor.

Yaklaşık 40 yıldır birlikteler

Görevden alınan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Emmerson Mnangagwa, 1970’lerdeki bağımsızlık savaşında yer alan isimler arasında.

Üç yıl önce görevine başlayan Mnangagwa, 1980’den bu yana Mugabe’nin kabinesinde yer alıyor.

Zimbabve’de 2018’de seçimlerin yapılması planlanıyordu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ