Kamuoyu.org

E-ARŞİV FATURA NEREYE GİDİYOR!

Tayfun Gökhan SOYTAN

Tayfun Gökhan SOYTAN

SIRA NO: 464’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YAYINLANAN TASLAK GENEL TEBLİĞ’de, E-ARŞİV FATURA KAPSAMI İÇİN ALTTAKİ DEĞİŞİKLİKLER DİKKAT ÇEKMEKTEDİR.

1) E-Arşiv Fatura kullanım zorunluluğu internetten sipariş alan firmalar; tüm oteller, seyahat acenteleri, kendi internet sitesi üzerinden sipariş alan otobüs firmaları, N11, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi e-ticaret siteleri üzerinden sipariş alan firmalar ve kendi sitesi üzerinden sipariş alan vb. firmalardır.

2) Taslak tebliğe göre İnternetten sipariş alan firmaların 1 milyon TL ciroyu geçmeleri durumunda sadece E-Arşiv Fatura zorunluluğuna tabi olacaktır. Mevcut durumdaki internetten sipariş alan ve 5 milyon TL ciroyu geçen firmalar, hem E-Arşiv hem de E-Fatura zorunluluğuna tabi olmaya devam edeceklerdir.

3) Zamanlama olarak da; internetten sipariş alan firmalar, 1 milyon TL ciroyu tamamladıkları her takvimin yılını takip eden 6. Ayının sonunda E-Arşiv Faturaya ve 5 milyon TL ciroyu tamamladıkları her takvimin yılını takip eden 6. Ayının sonunda E-Arşiv Fatura ve E-Faturaya geçmek zorunluluğu bulunmaktadır. Dolayısıyla mevcut uygulamadaki bir sonraki yılın başı kavramı kalkmıştır.

Örnek; 2017 yılı cirosu 1 milyon TL tutarını tamamlayan internetten sipariş alan firmalar, 30 Haziran 2018 tarihine kadar E-Arşiv faturaya geçecekler.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ