Kamuoyu.org

Ege Denizi’ndeki Depremin Sonucu!

Ege Denizi’ndeki Depremin Sonucu!
  • GÜNDEM
  • 25 Temmuz 2017
  • Ege Denizi’ndeki Depremin Sonucu! için yorumlar kapalı
  • 146 KEZ OKUNDU

Sakarya Üniversitesi Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi, açıklarında meydana gelen depremle ilgili inceleme yaptı. ’daki hasarın düşük olmasının nedeni ilçenin kaya zemin üzerinde kurulu olması olarak açıklandı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AYM), 21 Temmuz’da Bodrum açıklarında meydana gelen depremi inceledi.

Merkezden yapılan açıklamada, bu bölgede geçmişte yıkıcı depremlerin olduğu, dolayısıyla yaşanan depremin sürpriz olmadığı belirtildi. Açıklamada, depremin büyüklüğüne rağmen maddi hasarın göreceli düşük olmasında, Bodrum ilçesinin kaya zemin üzerinde kurulu olmasının büyük rolü olduğu değerlendirildiği ifade edildi. Depremlerin, Türkiye’nin Ege

Denizi Sahillerindeki Körfez ve Koyların Denize Doğru Uzanan Faylardaki Hareketler Sonucu Oluştuğu Aktarılan Açıklamada, Şunlar Kaydedildi

“Bu bağlamda yakın geçmişteki, 3 Ağustos 2004’te 5.0 şiddetinde, 4 Ağustos 2004’te 5.4 ve 5.2 şiddetinde iki , 20 Aralık 2004 5.3 şiddetinde ve 10 Ocak 2005 5.4 şiddetindeki depremleri hatırlatılabilir. Bunun yanı sıra gökova Körfezi civarında gerek tarihsel gerekse aletsel dönemde denizde olsun karada olsun birçok yıkıcı deprem meydana gelmiştir. Arkeolojik kalıntılarda ve tarihi kayıtlarda yıkıcı depremlerin izleri sıkça görülebilir. Tarihsel dönemde  meydana gelen depremler arasında 1493 İstanköy Adası-Bodrum, 1 Aralık 1869 ve 20 Eylül 1899 Büyük Menderes Vadisi 6.9 şiddetindeki depremleri ve aletsel dönemde 23 Nisan 1933 Gökova Körfezi 6.5 şiddetindeki, 23 Mayıs ve 13  Aralık 1941 Muğla sırasıyla 6.2 ve 6.0 şiddetinde, 23 Mayıs 1961 MarmarisRodos  6.5 şiddetinde, 9 Temmuz 1956 Amorgos 7.5 şiddetinde depremleri örnek olarak  sıralanabilir. Dolayısıyla birkaç gün önce oluşan 6.5 büyüklüğündeki yıkıcı deprem bir sürpriz değildir ve bölgede yaşamın olağan akışı içinde değerlendirilmesi gereken bir doğal olaydır.”

Deprem Sonrası Oluşan Tsunamilerin Maddi Hasara Yol Açtığı Belirtilen  Açıklamada, Şu Bilgiler Paylaşıldı

“Deprem sonrasında gelişen küçük ölçekli olmasına rağmen tekneleri karaya sürüklemiş ve karayı onlarca metre işgal ederek araçları sürüklemiş ve maddi hasara yol açmıştır. Bodrum civarında geçmişte de tsunami dalgaları gözlenmiştir. Girit Depremi tsunamisinin İzmir ile Gökova Körfezi arasında kıyılarını da vurduğu ifade edilmektedir. 9 Temmuz 1956’daki Amorgos Depremi tsunamisi Bodrum’a 1 metre yükseklikle vurmuştur. 2017 Gökova Körfezi Depremi sismik dalgalarının merkezimizce yapılan modellemesinde fay üzerinde 10 kilometre derinliğinde 3.5 metreyi aşan kaymalar hesaplanmıştır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ