Kamuoyu.org

Elle oy sayımında da Sadr kazandı

Elle oy sayımında da Sadr kazandı
  • DÜNYA
  • 11 Ağustos 2018
  • Elle oy sayımında da Sadr kazandı için yorumlar kapalı
  • 120 KEZ OKUNDU

’ta geçen mayıs ayında yapılan seçim sonuçlarının elle sayılma işlemleri tamamlandı. Sonuçlara göre Şii lider Mukteda el-Sadr yine ilk sırada yer aldı.
Elle oy sayımında da Sadr kazandı

Irak Bağımsız Yüksek Komiserliği, geçen mayıs ayındaki seçimlerin ardından başlayan tartışmalardan sonra elle sayılan sonuçlarını açıkladı. Komiserlik, 13 bölgede elle yapılan sayımla elektronik aygıtların sonuçlarının aynı olduğunu belirterek, tek farkın Şii Milis Gücü Haşdi Şabi komutanlarından Hadi el-Amiri başkanlığındaki Fetih listesinin bir sandalye daha kazanmasını olduğunu söyledi.

DAĞILIM PEK DEĞİŞMEDİ
Birinci sırada gelen Şii lider Mukteda el-Sadr’a bağlı Sairun İttifakı 329 üyeli mecliste 54 sandalye sayısını korurken ikinciliği muhafaza eden Fetih İttifakı sandalye sayısını 48’e çıkardı. Başbakan Haydar el-İbadi’nin başkanlığındaki el-Nasır İttifakı ise 42 sandalye ile 3’üncü sıradaki yerini korurken, eski başbakanlardan İyad Allavi’nin listesi de 21 sandalye ile yerinde kaldı. Diğer Şii gruplardan Kanun Devleti, Ulusal Hikmet Koalisyonları da yer ve sandalye sayılarını korudu. Eski başbakanlardan İyad Allavi’nin Vataniyye ve Sünni liderlerden Usame en-Nuceyfi’nin Karar Koalisyonu da yerini muhafaza etti. Yüksek Federal Mahkemesi tarafından seçim sonuçlarının ilanının ardından 15 gün içerisinde yeni meclis üyelerinin göreve başlaması bekleniyor.

Kaynak: Hürriyet

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ